1. Aktualności
  2. Polska
Świat

Wolumen mleka na świecie nie pozostawia wątpliwości

Źródło: USDA
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

W opinii analityków z USDA od końca 2021 r. światowe dostawy mleka zmniejszają się, co sprawia, że ceny produkowanych towarów są coraz wyższe. Wśród głównych krajów eksportujących produkty mleczarskie do maja, tylko Argentyna odnotowuje wzrost produkcji mleka rok do roku (+1%), podczas gdy Australia (-6%), Unia Europejska (-1%), Nowa Zelandia (-6%) i USA (-1%). USDA przewiduje, że w kolejnych miesiącach globalne dostawy prawdopodobnie pozostaną napięte, ponieważ gorące i suche warunki panujące w Unii Europejskiej (UE) zwiększają dyskomfort krów i wpływają na wydajność produkcji.

Główni eksporterzy wytworzą wg amerykańskich prognoz: Argentyna: 12 mln ton, Australia 8,7 mln ton, UE: 142,3 mln ton, Nowa Zelandia 21,9 mln ton, USA 102,5 mln ton. Całość produkcji u głównych eksporterów spadnie zatem o 1%.

Sytuacja na rynku mleka płynnego w Australii wskazuje, że w 2022 r. należy liczyć się ze spadkiem o 4% do 8,73 mln ton. Hodowcy bydła mlecznego kontynuują wychodzenie z biznesu na rzecz hodowli ras mięsnych. Ogólnokrajowe badanie hodowców bydła mlecznego przeprowadzone przez Dairy Australia wskazuje, że producenci są też bardziej skłonni do inwestowania zysków.

Prognoza produkcji mleka na 2022 r. w Unii Europejskiej została zrewidowana w dół i w skali roku może spaść o 2% przy spadku ilości zwierząt. Produkcja mleka w Nowej Zelandii była napięta od początku 2022 r., spadając o prawie 6% rocznie do maja, ponieważ susza negatywnie wpłynęła na ważne regiony produkcyjne (w tym Waikato i Southland). Jednak wilgotność gleby znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich 2 miesięcy i perspektywy do 2 września wskazują, że opady będą miały normalny poziom.

Na 2022 r. produkcja mleka nowozelandzkiego będzie nieznacznie poniżej 2021 r. w okolicy 21,9 mln ton. Jednak pomimo istnienia niektórych czynników wspierających, produkcja mleka jest ograniczona, co wynika ze spadu liczby krów.

Warte przeczytania