Grupa Bel przyspiesza dekarbonizację
Association de Producteurs Bel de l'Ouest (APBO) i Grupa Bel na nowo określiły ramy partnerstwa na rok 2025, skupiając się na dwóch głównych aspektach: sprawiedliwej wycenie za mleko i ambitnych celach w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla i metanu. Od 2017 r. obie strony ustalają cenę zakupu mleka i wolumen odbioru na nadchodzący rok tworząc stabilne warunki do wdrożenia zrównoważonych praktyk rolniczych. Ta współpraca odegrała zasadniczą rolę w napędzaniu znaczących zmian w produkcji mleka i szerszych praktykach rolniczych w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Ósma umowa, zawarta 2 grudnia 2024 r., nie tylko zwiększa cenę mleka i wolumeny skupu, ale także koncentruje się na przejściu gospodarstw na zrównoważony rozwój. W ciągu kilku lat wszystkie gospodarstwa APBO przyjęły zrównoważone praktyki, które zwiększają wartość mleka poprzez wypas krów na pastwiskach i używanie pasz bez GMO.
Od 2018 r. specyfikacje Grupy Bel wymagają dostępu do pastwisk i paszy bez GMO. Na rok 2025 specyfikacje te znacznie ewoluują, aby jeszcze bardziej zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w 670 gospodarstwach członkowskich APBO. Nowy program „MonBBLait sustained” wzmacnia ambitną strategię redukcji śladu węglowego zainicjowaną w 2020 r. w ramach systemu CAP2'ER i programów szkoleniowych realizowanych przez wszystkich członków.
Zaktualizowane specyfikacje oferują osiem opcjonalnych praktyk ograniczania emisji dwutlenku węgla, umożliwiając producentom wybór środków dostosowanych do ich działalności:
- praktyki pokrycia gleby
- brak wylesiania i lokalne pasze, wyeliminowanie mączki sojowej i oleju palmowego
- konserwacja i sadzenie żywopłotów
- samowystarczalność białkowa dzięki produkcji koncentratów w gospodarstwie, sprzyjająca uprawie roślin białkowych
- samowystarczalność w zakresie białka na bazie pasz, optymalizacja trawy, mieszanych upraw i roślin strączkowych pastewnych, takich jak lucerna
- pasze redukujące metan, takie jak len
- dodatki paszowe redukujące metan
- pomiar metanu jelitowego w celu promowania strategii łagodzenia.
Udział w programie jest dobrowolny, co pozwala gospodarstwom rolnym wykorzystać istniejące zrównoważone praktyki, wprowadzając jednocześnie nowe inicjatywy.
Zaktualizowane ramy będą działać w oparciu o system punktowy, z progami i limitami dla każdego elementu. Premie dla rolników szacuje się na średnio 12 euro/1000 litrów, a zaawansowane gospodarstwa zarabiają do 25 euro/1000 litrów za znaczny postęp w dekarbonizacji.
Uzgodniona cena dotyczy całego mleka przetwarzanego w zakładach Bel, obejmującego 431 mln l, co stanowi wzrost o 10 mln l w 2024 r. Wzrost ten odzwierciedla zaangażowanie Bel we wspieranie francuskiego sektora mleczarskiego i napędzanie dynamicznej produkcji jego flagowych marek, w szczególności Mini Babybel, wytwarzanej w zakładzie Evron w Mayenne.
Frédéric Dorilleau, prezes APBO skomentował te uzgodnienia następująco: – Umowa ta oznacza znaczący postęp. Uznaje ona zaangażowanie rolników, którzy już zobowiązali się do zrównoważonych praktyk i zapewnia dalsze zachęty do promowania wysiłków na rzecz dekarbonizacji. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia długowieczności naszego sektora i rozwiązania szerszych wyzwań społecznych.
Anne-Sophie Carrier, dyrektor generalna Bel France: – Ta ósma umowa pokazuje nasze wspólne pragnienie, aby iść naprzód. Podnosząc ceny mleka, wolumeny skupu i wprowadzając nowe premie za dekarbonizację, umacniamy naszą wizję wydajnej i zrównoważonej transformacji żywnościowej. Nadal jesteśmy oddani wspieraniu partnerstwa tworzącego wartość z detalistami, kształtując model żywności jutra.