1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Tracimy naszą konkurencyjność w Europie

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
Agnieszka Maliszewska – Dyrektor biura Polskiej Izby Mleka uczestnicząca w spotkaniu ws. ustawy kaucyjnej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie w dniu 12.06.2024 r.
Agnieszka Maliszewska – Dyrektor biura Polskiej Izby Mleka uczestnicząca w spotkaniu ws. ustawy kaucyjnej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie w dniu 12.06.2024 r.
© pim
© pim

– Jak wspomniałam, ponieważ mamy relatywnie młodych rolników, dobrą produkcję i dobre warunki produkcji i paszę, to będziemy krajem, w którym coraz więcej podmiotów będzie chciało prowadzić swoje przetwórstwo. Jak to wpłynie na nasz krajowy rynek i krajowe przetwórstwo? Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że to wszystko, o czym dzisiaj mówimy na poziomie Komisji Europejskiej w obszarze zrównoważenia i zielonego ładu, będzie u nas wymagane – powiedziała Agnieszka Maliszewska, Wiceprezes COGECA i Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka. 

– Jest to już wymagane w wielu krajach, gdzie widać coraz większą presję ze strony sieci handlowych, które oczekują zrównoważonej produkcji na każdym etapie i sprawozdawczości z emisji CO2. Ci, którzy nie dostosują się do tej zrównoważoności, którzy nie będą w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ci, którzy nie dostosują się do tego tempa, będą musieli pożegnać się z produkcją. Ja już teraz słyszę, że wiele małych zakładów, które nie znalazły sobie dobrej niszy produkcyjnej albo nie zdążyły przystosować się do nowej rzeczywistości, nie są w stanie nadążyć za tym tempem zmian, za przechodzeniem na zieloną energię. Bo to są bardzo duże koszty. Warto tu dodać, że szybko tracimy naszą konkurencyjność w Europie. Możemy znacząco konkurować jakością i unikalnością produktu, ale cenami już nie. Mamy bardzo wysokie koszty produkcji: koszty surowca, koszty energii i wszystkie koszty pracownicze. Konsolidacja będzie musiała następować w sposób szybszy albo sytuacja doprowadzi część zakładów do bankructwa, bo niektóre mleczarnie nie wytrzymają tempa wzrostu kosztów produkcji. 

Jak ocenia Pani działania dostosowawcze krajowych firm mleczarskich (optymalizacyjne, inwestycyjne, modernizacyjne) w kontekście adaptacji do trudnych warunków rynkowych?

– Zacznijmy od inwestycji. Niestety część z nich została wstrzymana z uwagi na wysokie koszty bieżącej produkcji. Obecne tempo inwestycji jest inne niż to, które odnotowaliśmy przed pandemią lub przed wybuchem wojny. Kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, a która także musi się zmienić, to postrzeganie biznesu i konieczność dywersyfikacji rynku. To konieczność dostosowania się do wymogów związanych z zieloną energią i zrównoważeniem, o której rozmawiamy w gronie ekspertów z pozostałymi organizacjami zaproszonymi do projektowania zrównoważonego sektora mleczarskiego.  – Warto dodać, że wiele zainteresowanych firm pracuje nad tym we własnym zakresie, jeśli działa tam młoda kadra zarządzająca. Oni są świadomi konieczności tych zmian i niemożności ich uniknięcia. Jeżeli my nie zrobimy tego, co już robią największe firmy mleczarskie jak Arla, to będziemy mieli gorsze warunki dalszego funkcjonowania. Wspomniany tu aspekt zrównoważenia będzie wymagany przez kolejne sieci handlowe, a sieci francuskie już tego wymagają. Osobiście widzę coraz więcej przygotowań do wprowadzenia zielonej energii. Coraz więcej inwestycji, choć nie zawsze są one spektakularne, związanych jest z optymalizacją. Ich skutki zobaczymy bardzo szybko. Dlatego jesteśmy otwarci na pomoc zakładom jako organizacja. To, co oferujemy, to dostęp do wiedzy – dodała Agnieszka Maliszewska. 

Agnieszka Maliszewska – Dyrektor biura Polskiej Izby Mleka z Elli Tsiforou – nową Sekretarz Generalną COPA COGECA
Agnieszka Maliszewska – Dyrektor biura Polskiej Izby Mleka z Elli Tsiforou – nową Sekretarz Generalną COPA COGECA
© pim

Warte przeczytania