1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Dynamika skupu mleka będzie coraz wyższa

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Jak wynika z danych unijnych, mamy w UE wzrost produkcji mleka o 1%, a po uwzględnieniu roku przestępnego +0,3% (za okres styczeń – maj). Zapytaliśmy Agnieszkę Maliszewską, Wiceprezes COGECA i Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka co to oznacza w kontekście obecnych cen sprzedaży artykułów mleczarskich na wspólnotowym rynku

– Europejski wzrost o 1% jest w swojej skali niewielki, ale w Polsce to już 3,5–4%. W przypadku niektórych zakładów i spółdzielni dynamika skupu jest jeszcze wyższa. Będzie ona dalej rosła i prawdopodobnie w kolejnych latach będziemy wysuwać się na czołówkę w produkcji europejskiej. Dlaczego idziemy w tym kierunku? Przede wszystkim dlatego, że cały czas mamy relatywnie młodych rolników, którzy rozwijają wystandaryzowaną produkcję wysokiej jakości surowca.

– W ujęciu globalnym widzimy, że wielu światowych potentatów, np. Indie, nastawiło się na produkcję mleka. Mamy również bardzo mocne sygnały z Chin, gdzie rośnie produkcja tego surowca. Widać, że światowa produkcja w coraz większym stopniu będzie pochodzić z Azji. Może to następować kosztem Unii Europejskiej. Dlatego produkcja mleka nabiera większego znaczenia. 

Czy sytuacja wewnętrzna w krajowej branży mleczarskiej dojrzewa do kolejnej fazy konsolidacji? 

– Myślę, że my cały czas jesteśmy w tym procesie i nawet jeżeli nie mówimy o tym głośno, to ten proces postępuje. Nie są to już może tak spektakularne przejęcia jak w końcówce lat 90. i początku lat dwutysięcznych. Polski rynek będzie się jednak zmieniał i nie da się tego uniknąć. Przede wszystkim musimy się nastawić na to, że produkcja będzie rosła i dlatego Polska stanie się takim języczkiem u wagi w UE. Mamy sygnały, że coraz więcej światowych firm może chcieć kupić tu zakłady przetwórcze albo zainwestować w nowe. Dlaczego? Otóż cały czas mamy tutaj surowiec. W najbliższych latach ten surowiec i ten rolnik będą w centrum uwagi. A jak wspomniałam, ponieważ mamy relatywnie młodych rolników, dobrą produkcję i dobre warunki produkcji i paszę, to będziemy krajem, w którym coraz więcej podmiotów będzie chciało prowadzić swoje przetwórstwo – powiedziała Agnieszka Maliszewska, Wiceprezes COGECA, Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka.

Zbliża się 21. Forum Społeczności Mleczarskiej. Dlaczego warto uczestniczyć w tym wydarzeniu również tym razem?
Na FSM mamy dostęp do największego zasobu wiedzy w obszarze zmieniającego się światowego rynku mleczarskiego. Już od wielu lat nie koncentrujemy się tylko na Polsce, gdyż jesteśmy uzależnieni od sytuacji w Europie i na świecie. Atutem FSM jest możliwość rozmowy z najwyższej klasy ekspertami i kreatorami sektora mleczarskiego, a wszystko w jednym miejscu. Na FSM przyjeżdżają też od pewnego czasu kontrahenci z różnych krajów świata, przez co Forum okazuje się po części platformą do robienia biznesu. Bardzo mnie cieszy, że to wydarzenie na przestrzeni ostatnich 20 lat stało się topowym, wielopłaszczyznowym spotkaniem przedstawicieli branży. Obecność komisarzy Hogana i Wojciechowskiego dowodzi, że wartość merytoryczna i ekspercka tej konferencji jest ogromnym walorem naszego wydarzenia. Zachęcam serdecznie do uczestnictwa.

Warte przeczytania