1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Grupa Polmlek szczyci się bogatą tradycją wytwarzania twarogów

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© grupa polmlek

– W zakładach, które aktualnie wyspecjalizowały się w produkcji twarogów do dziś pracują osoby pamiętające dawniejsze metody, czy historyczne akcesoria – mówi Joanna Kołodyńska, Dyrektor Marketingu Grupy Polmlek. – Całkiem niedawno przeprowadziliśmy szereg wywiadów z naszymi pracownikami po to, aby porównać dzisiejsze twarogi z tymi wytwarzanymi kilkadziesiąt lat temu. Takie rozmowy dały obraz tego, jak bardzo technologia produkcji poszła do przodu, jak dalece zaawansowane jest bezpieczeństwo żywności, a przy tym jak niewiele ingerencji potrzebowała sama receptura czy proces powstawania twarogów.

– Począwszy od skupu mleka, które kiedyś zwożone przez wozaków trafiało do zakładu z punktów skupu mleka w każdej niemal miejscowości, w zupełnie innych warunkach, teraz w chłodzonych basenach, sterylnych tankach dłużej zachowuje najwyższe parametry. Zamiast szczepionek z bakteriami kwasu mlekowego stosowany był zakwas. Skrzep krojony był ręcznie, osączany na dużych chustach, wyciskany i formowany również ręcznie. Była to praca wymagająca wielkiego wysiłku, ale i doświadczenia. Twarożkarz, podobnie jak serowar, musi mieć wyczucie, kontrolować nieustannie proces krzepnięcia, konsystencję masy twarogowej, wielkość ziarna. Dzisiaj, kiedy większość pracy wykonywana jest przez zautomatyzowane linie produkcyjne, nadal potrzebny jest doświadczony twarożkarz, który nie zdaje się na automatyczny proces, a na każdym etapie kontroluje jakość produktu. Na pewno ważną zmianą jest poprawa mikrobiologii twarogów, właśnie dzięki automatyzacji. 

– Kolejną zmianą na lepsze jest system pakowania, sterylny, często próżniowy, który eliminuje zakażenia i pozwala na maksymalne wydłużenie terminu przydatności do spożycia. Czy zatem możemy powiedzieć, że twarogi są nadal tradycyjnym produktem? Z całą pewnością tak. Mają bardzo prosty skład, smakują w zależności od wariantu tłuszczowego, lekko kwaskowo, lub są śmietankowe i słodkawe, ale są produktem o tradycyjnej recepturze i niezmiennej technologii wytwarzania, chociaż w coraz nowocześniejszy sposób przebiega proces ich produkcji. W portfolio Grupy Polmlek mamy zarówno twarożki w kostkach, chudy, półtłusty, tłusty i śmietankowy, w krążkach i klinkach oraz w formie krajanki – dodaje Joanna Kołodyńska, Dyrektor Marketingu Grupy Polmlek.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania