Boże oszczędź brytyjskie mleko

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Biznes 2/2017 (28)

Według danych statystycznych 19% krów w Wielkiej Brytanii to krowy biało-czarnej rasy Holstein-Friesian. Pozostałe rasy to Ayrshire, Guernsey oraz Jersey. Wydajność mleczna krów na przestrzeni ostatnich 40 lat podwoiła się. W latach 70. angielska krowa dawała średnio 3750 litrów mleka (tj. ok. 12 litrów na dzień) Obecnie jest to około 7912 litrów (26 litrów na dzień; w USA 30 litrów na dzień) Tego typu wyniki można było uzyskać dzięki wieloletniej specjalnej genetycznej selekcji bydła oraz poprawie polityki zarządzania farmami mlecznymi. Produkcja mleka w Wielkiej Brytanii w znacznym stopniu odbywa się od maja do listopada, kiedy to panują najlepsze warunki do wypasu krów. W okresie od grudnia do maja zasoby naturalnej paszy zdecydowanie spadają i stosowana jest hodowla wspomagana gotowymi paszami.

Przyszłość hodowli bydła mlecznego jest dość trudnym tematem w Wielkiej Brytanii, ponieważ ceny mleka spadają, a marże uzyskiwane przez rolników z roku na rok stają się mniej korzystne. Na wielu hodowcach ciąży obowiązek spłacenia pożyczek pod hipoteki, co powoduje przy tak niskich dochodach balansowanie na granicy bankructwa. Dlatego też od kilku lat obserwuje się spadek liczby farm zajmujących się hodowlą bydła mlecznego. Analityk Ian Potter (Ian Potter Associates), prognozuje, że w ciągu 10 lat farm może być zaledwie 5000.

Całkowita produkcji mleka wynosi obecnie 15 078 mln litrów rocznie, co stanowi 5% wzrost na przestrzeni ostatnich 15 lat. Zauważana jest też pewna odbudowa liczebności bydła mlecznego, po gwałtownym spadku pogłowia w latach 2012-2013. Obecnie jest to 1906 mln sztuk. Systematycznie wzrasta także mleczność krów. Obecnie jest to 7912 litrów na rok (dla porównania 6449 litrów w 2001/02).

Zdaniem analityków, wyjście Wielkiej Brytanii z UE może wstrząsnąć całą gospodarką UE. Wart podkreślenia jest fakt, że poddani JKM Elżbiety II są trzecim, co do wielkości, płatnikiem netto składek do budżetu unijnego. Obecnie jest to kwota 12,9 mld funtów rocznie. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE skutkować będzie znacznym obniżeniem wpływów do wspólnego budżetu, a tym samym obniżeniem dofinansowań europejskich do różnych grup społecznych m.in. dla rolników i hodowców.

Sektor mleczarstwa silnym pracodawcą

Sektor mleczarstwa ma silne poparcie rządu i wielu organizacji skupionych wokół jego rozwoju. Mleczarstwo jest jednym z sektorów, które skupiają znaczny potencjał dla zatrudniania pracowników. Obecnie sektor ten skupia blisko 80 tys. ludzi zatrudnionych bezpośrednio w zakładach przemysłowych. Jeżeli doliczyć także osoby pracujące na farmach oraz obsługujących sektor od strony logistycznej, technologicznej oraz sprzedażowej to branża ta staje się istotnym pracodawcą na rynku brytyjskim.

Produkcja nabiału w Wielkiej Brytanii

Skup mleka w Wielkiej Brytanii realizowany jest poprzez jeden z najbardziej efektywnych i prężnych systemów produkcyjno-logistycznych w Europie. Cechuje się wysokimi profesjonalnymi standardami oraz sprawnością i płynnością dostaw. Mleko jest zbierane codziennie przez blisko 1300 cystern, które są obsługiwane przez ponad 2000 pracowników działających w ciągłym systemie zmianowym. Mleko jest wpisane w tzw. ubezpieczony schemat transportu mleczarskiego (Dairy Transport Assurance Scheme), który zapewnia najbardziej efektywny sposób dostarczenia go od producenta do wybranego zakładu przemysłowego.

Mleko jest kupowane oraz przetwarzane przez nowoczesne i wysoko doinwestowane zakłady mleczarskie w kraju. Na terenie Wielkiej Brytanii działają zarówno spółdzielnie mleczarskie, firmy prywatne jak i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie ponad połowę skupowanego mleka przerabia się na mleko płynne butelkowane. Następnie surowiec jest zużywany do produkcji różnego typu serów, mleka w proszku, mleka skondensowanego, masła oraz śmietany. Większość surowca mleczarskiego jest wykorzystywana do codziennej bieżącej konsumpcji, z czego 70% jest pakowana w opakowania konsumenckie.

Ważny, coraz częściej podnoszony przez specjalistów i media jest temat ochrony środowiska oraz produkcji wyrobów mleczarskich z zachowaniem tzw. produkcji przyjaznej dla środowiska. Do podejmowanych działań należą m.in. redukcja ilości wytwarzanych śmieci i wszelkiego typu odpadów, obniżenie zużycia energii, prowadzenie polityki kontrolowanej ochrony środowiska oraz budowanie ogólnokrajowego wzrostu świadomości ekologicznej.

Strona 2 z 4