Millenialsi: Pokolenie Y i C

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2017 (82)

Złapać Millenialsa na opakowanie

Millenials to trudny, marudny, przebiegły i wymagający klient. Millenialsi przywiązują dużą wagę do zakupów oraz oferowanych im produktów. Jednym z elementów, który może zainspirować Millenialsa do zakupów, jest opakowanie. Co ciekawe doszliśmy już do takiego poziomu rozwoju rynku, gdzie opakowanie musi być samo w sobie produktem i jest tak skonstruowane, by stanowiło silny impuls do zwrócenia na niego uwagii.

Według raportu StoraEnso – dla 80% Millenialsów opakowanie jest istotnym czynnikiem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Dla blisko 85% badanych w grupie docelowych jest to ważny element wizerunku marki. 50% Millenialsów jest skłonnych zapłacić więcej za produkt w ekologicznym opakowaniu, a 40% jest skłonnych zapłacić więcej za produkty, które ułatwiają im życie.

Warto wspomnieć o szeroko rozumianym trendzie znanym pod nazwą connected pack. Być może dzisiaj brzmi on jak matrix i science fiction, ale być może za kilka lat na stałe zagości na naszych półkach. Connected pack jest to trend bazujący na bezpośrednim kontakcie konsumenta z produktem poprzez interakcje informatyczne już na poziomie samego opakowania.

Osoby z pokolenia Millenialsów to te, dla których kultowymi już dzisiaj odniesieniami są: idea social media, amazon.com, Starbuck’s cafe czy Harry Potter. Dlatego też wiele firm próbuje na nowo wpisać się w świat Millenialsów, którzy zasadniczo różnią się stylem życia i sposobem działania od swoich rodziców i dziadków. Poprzez modyfikacje strategii marketingowej wiele znanych marek przechodzi istną transformację. Zmianie ulegają tradycyjnie stosowane koncepty marketingowe, które bliższe będą dzisiejszym odbiorcom stanowiącym lwią część rynku.

Współcześni analitycy rynku wskazują na 6 głównych trendów potencjalnie przemawiających do serc i wyobraźni Millenialsów. Są to trendy określane w skrócie Asap, Basic, Close, Vintage, Eco oraz Connected.

Millenialsi to osoby, które oczekują szybkiej i klarownej odpowiedzi na swoje problemy. Oni nie chcą lub nie mają czasu na analizowanie, do czego dany produkt służy. Bardzo często posługują się znaną formułą i jeśli czegoś nie rozumieją, to nie kupują. Millenialsi bardzo często nie zadają sobie pytania co to jest?, z czego się składa? tylko: „dlaczego muszę/mogę to kupić?” Na bazie tego spostrzeżenia zachowań konsumentów z pokolenia Millenialsów stworzono trend zwany ASAP, który pochodzi od angielskiego wyrażenia: najprostsze jak tylko się da. Opakowania produktów powstające w myśl idei ASAP – cechują proste kształty opakowań ze skromną aczkolwiek bardzo czytelną od razu dającą odpowiedź na zadane pytania – grafiką i prostym krojem pisma. Opakowania już na poziomie nazwy produktu bezpośrednio informują, do czego służą.

Z trendem ASAP bardzo często wiąże się trend określany, jako Basic czyli stawianie na ekstremalną prostotę przekazu i transparentność. Klient nie tylko wie, że trzyma w ręku konkretny produkt do ściśle określonego zastosowania (do ust, do ciała, do włosów, a nie jak dotychczas 5 w jednym). Opakowania najczęściej są transparentne, dokładnie pokazujące zawartość, strukturę i kolor produktu oraz czystość produktu.

Bardzo ważnym trendem jest trend bazujący na personalizacji produktów. Jest to odpowiedź na potrzebę Millenialsów pewnego narcystycznego podejścia, koncentracji na nich uwagi, zauważenia i wyróżnienia danej osoby z tłumu. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się trendów. Łączy on cechy próby nawiązania bliskiej relacji producenta z odbiorcą, który poprzez swoje produkty delikatnie schlebia próżności kupującego lub obdarowywanego. Bo któż nie chciałby się stać na chwilkę gwiazdą popołudnia czy wieczornej imprezy. Tego typu kampanie stosowały największe korporacje takie jak Coca-Cola (Mama, Tata, Przyjaciel, Piotrek, Żona), Lindt, Mondelēz, E.Wedel (personifikacja opakowania na zamówienie) i polega na umieszczeniu imion, pozycji w grupie lub wizerunków odnoszących się do konkretnych osób.

Millenialsi zasadniczo nie są przywiązani do konkretnego miejsca pracy lub zamieszkania. Zmiana jest dla nich czymś normalnym i oczywistym. Traktują ją jako pewien etap w swoim życiu. Jednak jak każdy człowiek od czasu do czasu pragną wrócić do miejsc znanych i lubianych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie czy relacje. Dlatego chcąc wypełnić tę lukę wielu producentów swoimi produktami pragnie nawiązać do pewnych miejsc, które są bliskie sercu Millenialsów. Na bazie tego kierunku wykształcił się trend zwany close, który bazuje na budowaniu relacji z produktami bliskimi naszym sercom. Najczęściej wyprodukowanymi lokalnie, lub nawiązującymi do kraju pochodzenia określonych grup społecznych (etno), ręcznie lub unikatowo robionych.

Strona 5 z 6