Systemy jakości: GFSI – standardy akceptowalne i porównywalne wprowadzenie

dr inż. Katarzyna Godlewska
Forum Mleczarskie Biznes 1/2017 (27)

Samo GFSI nie podejmuje żadnych działań dotyczących certyfikacji lub akredytacji. GFSI aktualnie koncentruje się na rozszerzeniu wymogów na objęcie wszystkich zakresów globalnego łańcucha dostaw żywności „od pola do stołu”. Inne ważne działania bieżące obejmują opracowanie programu budowania potencjału dla małych i/lub mniej rozwiniętych firm, aby ułatwić im dostęp do lokalnych rynków z ciągłym naciskiem na kompetencje audytora bezpieczeństwa żywności.

Zakres działań GFSI przedstawiono w tab. 3.

„Produktem” GFSI jest poradnik/przewodnik, który został opracowany przy udziale ekspertów w zakresie bezpieczeństwa żywności z całego świata. Definiuje on proces, w którym różne systemy bezpieczeństwa żywności (normy i standardy) mogą zyskać uznanie przez GFSI i przekazuje wytyczne do tego uznania. GFSI wpisał w swój sposób działania ciągłe doskonalenie, dzięki czemu poradnik jest przeglądany, by wymagania GFSI były zgodne z rozwojem przemysłu w celu zapewnienia, że wymagania dla systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności są zgodne i możliwe do spełnienia. W czerwcu 2007 r. ośmiu głównych sprzedawców detalicznych, takich jak Carrefour, Tesco, ICA, Metro, Migros, Ahold, Wal-Mart i Delhaize wspólnie zaakceptowało system oceny standardów GFSI.

Guidance Document Sixth Edition GFSI Issue 3 wersja 6.2 została wydana w czerwcu 2012 roku, po aktualizacji do części III – Zakres systemu i kluczowych elementów. Ta aktualizacja zawiera wymagania związane z produkcją żywności. Jeżeli wymagania są uważane za równoważne do wymienionych w poradniku GFSI wydanie 6.2, wtedy posiadany system osiągnie formalne uznanie przez GFSI.

GFSI uznała szereg systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności, które spełniają kryteria określone w Wytycznych GFSI. Wytyczne te są regularnie aktualizowane przez GFSI, by odzwierciedlały najlepsze stosowane praktyki. GFSI nie jest systemem sam w sobie i nie prowadzi żadnych działań akredytacji lub certyfikacji. Stan rozpoznania uzyskuje się poprzez kompleksowy proces oceny standardu czy normy. Po standardowej ocenie norma lub standard zyskują formalne uznanie przez GFSI. Certyfikację według uznanego programu GFSI można osiągnąć poprzez zaakceptowane osoby strony trzeciej. W obecnym czasie zaakceptowanych jest 13 standardów i norm.



Strona 2 z 2