Kefiry i maślanki: Czas na warzywa

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2016 (76)

Polski rynek kefirów i maślanek

Oferta kefirów jest znacznie bogatsza niż maślanek. Kefiry są produkowane przez polskie firmy tj.: Grupa Mlekovita, Bakoma, Piątnica (OSM), Robico (ZUH), Jana (ŚSM). Spośród zagranicznych podmiotów gospodarczych należy wskazać Danone, Lactalis Polska i Zott Polska. Kefiry znajdują się także w ofercie sieci handlowych pod markami własnymi: Biedronka (Tola, Vitanella, FruVita czy Veggie), Lidl (Pilos), Tesco (Tesco).

W ofercie Grupy Mlekovita znajdziemy m.in.:

  • kefir Polski naturalny 400 g
  • kefir Polski naturalny 1 kg
  • Kefir z Trzebowniska 375 g
  • Kościan Kefir naturalny 200 g, 400 g

Bakoma oferuje m.in. kefir naturalny, w kubkach z platynką lub w butelkach. W ofercie mleczarni Piątnica (OSM) znajdziemy m.in. kefir lekki 0% oraz kefir deserowy (śliwka, wiśnia i truskawka) w poręcznych małych kubeczkach. Mlekpol (SM) oferuje pod marką Milko kefir w butelce kartonowej (1 litr oraz 330 g).

Ciekawą propozycją jest też Kefir jak dawniej (400 g) mleczarni Piaski (OSM). Dzięki tradycyjnej recepturze zachowuje swój delikatny smak, a proces jego dojrzewania zachodzi w butelce. Producent reklamuje Kefir jak dawniej jako bogate źródło składników odżywczych. Dzięki zawartości probiotyków korzystnie wpływa na procesy trawienne, reguluje pracę jelit i chroni organizm przed bakteriami. Dodajmy, że regularne picie kefiru pomaga zachować szczupłą sylwetkę i dobrą kondycję, nic zatem dziwnego, że stał się ulubionym napojem miłośników zdrowego stylu życia.

Kefir „Z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej” to kolejny interesujący dla handlowców i konsumentów produkt wytwarzany z mleka pochodzącego z czystych ekologicznie terenów Kujaw m.in. Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Podczas jego produkcji spasteryzowane i schłodzone do odpowiedniej temperatury mleko krowie poddawane jest fermentacji prowadzonej przez wyselekcjonowane szczepy bakterii i drożdży kefirowych. Proces fermentacji zachodzi po nalaniu zaszczepionego mleka do butelek i trwa do momentu uzyskania odpowiedniej kwasowości i gęstego skrzepu. Następnie butelki z kefirem są schładzane do temperatury przechowywania. W czasie tak prowadzonej fermentacji kefir nabiera wysoko cenionych tradycyjnych cech – odpowiednio gęstej konsystencji, właściwego smaku i zapachu oraz orzeźwiającego charakteru. Zgodnie z tradycyjnym charakterem tak uzyskany kefir wymaga przed spożyciem energicznego wstrząśnięcia w celu rozbicia gęstego skrzepu i nadaniu mu konsystencji płynnej.

Kefiry znajdziemy w ofercie również innych mleczarni:

  • Bieluch (OSM): kefir w kubku z platynką (200 g i 400 g)
  • Robico (ZUH): kefir 1,5% naturalny (250 g, 400 g)
  • Jana (ŚSM): kefir w butelce naturalny (400 g)
  • Zott Polska: kubek 400 g, 1000 g
  • Maluta Nowy Dwór Gdański (OSM): kefir kubek 320 g i 400 g
  • Cuiavia (OSM)
  • Czarnków (OSM): butelka 250 g i 400 g
  • Garwolin (OSM:) karton 1 l, butelka 400 g
  • Gostyń (SM): kubek 200 g i kartonik 500 g
  • Wieluń (SDM): kubek 400 g
  • Włoszczowa (OSM): butelka PET 400 g.

Kefiry produkowane są w wersjach naturalnych, owocowych, odtłuszczonych oraz co jest całkowitą nowością na rynku polskim, z dodatkami warzywnymi. Jest to polska odpowiedź na światowy trend wdrażany w mleczarstwie zagranicznym, gdzie następuje kompilacja smaku mlecznego z nutą warzywną w tle. Obserwując zagraniczne przykłady z łatwością można dostrzec, że wielu producentów promując swoje produkty podkreśla swoisty alians mleka i warzyw, jako sposób na promocję spożycia warzyw, szczególnie wśród dzieci.

Prekursorem tego typu produktów w Polsce jest sieć Biedronka, która wdrożyła na rynek nową linię kefirów w stylu „Weggie” (pomidorowy z ogórkiem, pomidorowy z papryką jalapeno, chrzanowy ze szczypiorkiem, ogórkowo-czosnkowy).

Strona 4 z 5