Twarogi do wypieków: Ser(nik) zwycięzców

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 6/2015 (73)

Tomasz Smolarz

Dyrektor Regionalny Sprzedaży w firmie Mlekoma Dairy

Mascarpone stosunkowo od niedawna gości na półkach naszych sklepów, ale systematycznie wzrasta zainteresowanie tym produktem. Jeszcze kilkanaście lat temu ze względu na małą dostępność znany był on tylko koneserom. Wraz z rozwojem sieci sklepów wielkoobszarowych, w których zaczęły się pojawiać produkty exportowe mascarpone coraz częściej zaczęło gościć w naszych domach. Od tego czasu pojawili się również polscy producenci tego produktu, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku. Mascarpone to produkt z włoskim rodowodem, który jak wiele innych powstał przypadkowo. Prawdopodobnie w XVI wieku włoscy serowarzy z Lombardii poszukiwali sposobu zagospodarowania śmietany powstałej w procesie produkcji parmezanu. Podczas reakcji z bakteriami kwasu mlekowego powstał pyszny produkt o kremowej konsystencji, nazwany „mascarpone mascherga”, czyli „mleczny kwiat”. Początkowo produkt był wytwarzany tylko w sezonie jesienno-zimowym i sprzedawany w płóciennych woreczkach. Na jego niepowtarzalny smak miała wpływ śmietanka z mleka pochodzącego od krów karmionych specjalną mieszanką traw ziół i kwiatów. Takie były początki wyrobu, który obecnie na masową skalę produkowany jest na całym świecie. Tak jak wspomniałem spożycie tego produktu stopniowo wzrasta ponieważ rośnie gama jego zastosowań. Na początku był to oczywiście nieodzowny składnik bardzo modnego deseru tiramisu. Mascarpone równie dobrze może służyć jako np. zamiennik masła lub też składnik zup i sosów. Można także używać go do wypieku ciast, farszu do naleśników lub pierogów. W dobie poszukiwań i ciągłego urozmaicania naszego codziennego menu mascarpone przestało być produktem sezonowym używanym tylko w okresach świątecznych, a jest to produkt, obecny w naszych jadłospisach przez cały rok.

Producenci serów białych mielonych do pieczenia

Bieluch (SM) w swojej ofercie posiada m.in. twaróg Bieluch mielony sernikowy. Twarogi sernikowe Bieluch są specjalnie przygotowywane w zakładzie pod kątem przeznaczenia ich na domowe cele kulinarne. Czarnków (OSM) z Wielkopolski oferuje Twaróg Juliko (24% tłuszczu). Firma oferuje twaróg sernikowy 1 kg, twaróg śmietankowy Juliko 1 kg i 500 g oraz twaróg waniliowy 500 g.

Bardzo popularny jest Twaróg aksamitny – Dr Oetker. Produkt zawiera 100% twarogu i rekomendowany głównie, jako półprodukt do serników. Garwolin (OSM) z Woli Rębkowskiej w swojej ofercie posiada twaróg mielony tłusty w wiaderkach 1 kg. Ser twarogowy sernikowy ma także mleczarnia Giżycko (OSM). Stosowana technologia produkcji twarogu mazurskiego sernikowego pozwala uzyskać delikatną strukturę produktu i lekko kwaśny smak.

Hajnówka (OSM) posiada w swojej ofercie ser twarogowy mielony tłusty i półtłusty o wadze 0,5 kg lub 1 kg, pod nazwą handlową – Twaróg Hajnowski. Hajnówka (OSM) pozyskuje surowiec z czystych ekologicznie terenów Podlasia. Kolejną firmą jest Jana (ŚSM) ze Środy Wielkopolskiej. Spółdzielnia mleczarska o wieloletniej tradycji (sięgające 1884/1885 r.) jest producentem całej gamy twarogów sernikowych, m.in. Twarogu sernikowego ekstra półtłustego, twarogu sernikowego extra 1 kg, twarogu waniliowego extra 500 g oraz twarogu sernikowego extra 0,5 kg.

Krasnystaw (OSM) oferuje m.in Twaróg waniliowy w kubku, twaróg naturalny mielony w wiaderku oraz twaróg mielony wanilinowy, w kubełku. Wytwarzane przez Krasnystaw (OSM) twarogi to produkty najwyższej, jakości, charakteryzują się pełnym, delikatnym, śmietankowym smakiem oraz gęstą, kremową konsystencją i gładkim ziarnem. Wyróżniają się niepowtarzalnym aromatem, zbliżonym do aromatu tradycyjnych, wiejskich twarogów.

Kolejnym producentem twarogów jest firma Lactalis Polska, lider segmentu twarogów sernikowych, który pod marką President oferuje m.in. Président Twaróg śmietankowy do wypieków 1kg w kubełku, Twaróg Śmietankowy półtłusty 0,5 kg w wyprasce, Twaróg Śmietankowy tłusty 0,5 kg i 1 kg w wyprasce.



Strona 4 z 5