Higiena: Szybkie testy do kontroli czystości powierzchni produkcyjnych

dr inż. Katarzyna Godlewska
Forum Mleczarskie Biznes 1/2015 (20)

Wyniki

Badania przeprowadzono w zakładzie przemysłu spożywczego. Zbadano 79 powierzchni w zakładzie przemysłu spożywczego. W tab.1. zestawiono badane powierzchnie wraz z liczbą przeprowadzonych wymazów. Nie ustalono stałych punktów pomiarowych, żeby uniemożliwić pracownikom wykonującym czynności mycia i dezynfekcji przygotowanie się do badań.


Wszystkie powierzchnie badane były na hali produkcyjnej. Większość z nich bezpośrednio stykała się z surowcem lub wyrobem gotowym w czasie procesu produkcyjnego. Powierzchnią pozaprodukcyjną była tylko ściana, z której wymazy pobrano celem weryfikacji poprawności wykonywanych zabiegów higienizacyjnych. Klasyfikacji na powierzchnie gładkie/chropowate dokonywano na podstawie oceny wzrokowej. Powierzchnie gładkie nie miały widocznych rys i zadrapań. Powierzchnie chropowate miały rysy, wyżłobienia i nacięcia. Dodatkowy podział powierzchni na suche/wilgotne dokonywano również wzrokowo.

Powierzchnie metalowe stanowiły stoły, noże oraz pojemnik – konfiskator. Powierzchnie plastikowe to taśmociągi, stoły, baseny i pojemniki. Pojemniki zostały zaklasyfikowane zarówno do powierzchni gładkich jak i chropowatych, na podstawie dokonanej oceny stanu badanej powierzchni.

Badania OLD przeprowadziło laboratorium, akredytowane wg normy PN-EN-ISO 4833:2004 „Mezofilne tlenowe mikroorganizmy – metoda ilościowa. Mikrobiologia żywności i pasz. Horyzontalna metoda oznaczania liczby mikroorganizmów. Metoda płytkowa w 30˚C”. Wyniki zestawiono w tabeli 2.


Najwyższe wyniki osiągnięto na powierzchniach chropowatych, które utrudniają poprawne przeprowadzenie procesów mycia i dezynfekcji. Prowadzone równolegle specyficzne oznaczenia patogenów nie wykazały ich obecności, zatem domniemywa się, że były to saprofity tworzące naturalną mikroflorę produktu.

Oznaczenie ATP przeprowadzono jednocześnie do poboru prób do badań mikrobiologicznych. Do oznaczenia ilości RLU wykorzystano luminometr firmy Charm oraz testy jednorazowe PocketSwab ATP w postaci tzw. penów z wymazówkami – gotowe do użycia – firmy Charm. Korzystając z gotowych, specjalnych wymazówek pobrano próby z badanych powierzchni. Następnie wkręcając wymazówkę w jej skuwkę przebijano się przez specjalną błonkę w wymazówce, wstrząsano przez określony czas (podany w instrukcji obsługi używanego luminometru), a następnie wkładano do czytnika w luminometrze. Na ekranie następował odczyt we względnych jednostkach świetlnych (jako że w czasie wstrząsania zachodzi reakcja pomiędzy ATP a lucyferazą – związkiem tworzącym świetlne widmo) czyli RLU. Całość badania od momentu pobrania do uzyskania wyniku trwała maksymalnie 5 minut. Uzyskane wyniki przedstawiono w tabeli nr 3.


Ponownie najwyższe wyniki osiągnięto na powierzchniach chropowatych. Należy pamiętać że detekcja ATP dotyczy nie tylko drobnoustrojów, ale również pozostałości produktów spożywczych, zatem wartości otrzymywane są wyższe od uzyskiwanych w wymazach mikrobiologicznych.

Strona 3 z 4