Produkty kozie: Rynek produktów kozich na świecie

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Biznes 1/2015 (20)

Przykłady produktów z mleka koziego

Sery kozie w Holandii dzielą sie na delikatne świeże sery oraz półtwarde sery typu gouda lub maasdamer. Przykładem producenta serów świeżych jest m.in. firma Bettinehoeve wytwarzająca swoje produkty pod marką Bettine. Firma produkuje sery od 2000 roku i są to m.in. sery świeże w stylu francuskim z dodatkami i bez, sery do smarowania, sery kozie typu brie i camembert. Obecnie 60% produkcji jest sprzedawane w Holandii, a reszta eksportowana głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Belgii i Skandynawii. Marka Bettine jest znana także w Polsce.

Kolejnym przykładem są produkty marki Landana cenione za wysoką jakość oraz delikatny smak. Pod marką Landana oferowane jest wiele produktów, począwszy od sera delikatnego do długodojrzewającego typu Gouda, a na Maasdamie z mleka koziego z dodatkami i bez kończąc. Pod marką Landana znajdują się też sery z przerostem pleśni.

Intensywnie rozwijającym się przedsiębiorstwem jest farma produkcyjna Willig Kaas w regionie Friesland, która specjalizuje się w produkcji serów typu gouda z mleka koziego (i owczego). Firma oferuje sery czyste o zróżnicowanym stopniu dojrzenia oraz sery z dodatkami smakowymi tj. zielone i czerwone pesto, wasabi, trufle czy zioła. Najnowszym wynalazkiem firmy jest ser kozi z lawendą oraz szampanem stworzonym na okoliczność 40-lecie istnienia firmy.

Do najbardziej znanych serów kozich należy grecka feta. Z mleka koziego wytwarzane są też jogurty.

Sery kozie stanowią swego rodzaju klasykę w kulinariach Francji. Sery kozie produkuje się obecnie w wielu krajach i regionach, jednak nigdzie nie spotkamy takiej ich różnorodności jak we Francji. Sery kozie we Francji pojawiły się za sprawą arabskich koczowników, którzy podbijając południe Europy u progu średniowiecza, przyczynili się do rozwoju hodowli kóz oraz produkcji serów w dolinie Loary i w Charentes. Obecnie we Francji na potrzeby przemysłu serowarskiego wytwarza się ponad sto gatunków kozich serów; hoduje się około miliona kóz. Do najbardziej znanych francuskich miękkich serów kozich należą wytwarzane nad Loarą: Crottin de Chavignol, Saint-Maure, Valençay i Selles-sur-Cher oraz pochodzące z regionu Quercy Rocamadour i Cabécou.

Do ciekawych przykładów serów z apelacją AOC należą m.in: Banon – produkowany w Prowansji, Chabichou du Poitou – wytwarzany w Charentes, Chevrotin i Picodon – pochodzące z Doliny Rodanu.  W Lolinie Loary produkowane są m.in. Crottin de Chavignol, Pouligny-Saint-Pierre – Dolina Loary Sainte-Maure de Touraine, Selles-sur-Cher oraz Valençay. Inne przykłady to Pelardon – pochodzący z Langwedocji, Rocamadour i Tomme des Pyrénées pochodzący w Pirenejów.

Włochy

Do grona najbardziej znanych włoskich serów kozich należą m.in. Acidino (zwany także Formaggio Acidino) z Veneto; Agrì di Valtorta z Lombardii z Alta Valle Brembana (Province of Bergamo) oraz Algunder Ziegenkäse ser z południowego Tyrolu z Burggrafenamt.

Hiszpania

Hiszpania ze względu na klimat słynie głównie z serów twardych. Do ciekawych serów kozich hiszpańskich należy m.in. Marjorera – Fuerteventura. Ser jest otrzymywany z mleka kóz wypasanych w Walencji, Murcji, Andaluzji, Extremadurze oraz na Wyspach Kanaryjskich. Sery kozie odznaczają się unikatowym smakiem i zapachem oraz są produkowane w różnych kształtach. Kolejnym przykładem jest ser Murcia al Vino produkowany z mleka kóz w Murcian. Sery o cylindrycznym kształcie, delikatne, są dwukrotnie moczone w czerwonym winie. Sery te mają przyjemny delikatny kremowy smak i aromat oraz elastyczną strukturę.

Innym hiszpańskim specjałem z mleka koziego jest m.in. Cabra al Romero – relatywnie nowy na rynku ser hiszpański wytwarzany w regionie La Mancha w centralnej Hiszpanii, w tej samej firmie, co słynny ser Manchego. Ser Cabra al Romero jest obtaczany w rozmarynie, ma białokremowy miąższ oraz oryginalny lekko aromatyczny smak i zapach. W Andaluzji produkowany jest ser Zucheros. Z kolei ser Garrotxa, to produkowany tradycyjną metodą w Katalonii ser twardy z niepasteryzowanego mleka koziego. Waga około 1 kg, skórka naturalna, pokryta szarą pleśnią. Smak delikatny, orzechowy, zapach kwiatów i młodej trawy.

Materiały do powyższego artykułu autorka uzyskała podczas Media Tour Holandia (7-12.12.2014), podczas wizyty w firmie Bettinehoeve w Etten – Leur oraz firmie Ausnutria Hyproca w Heerenveen.

Strona 2 z 2