Produkty prozdrowotne: Nabiał z wartością „plus”

Urszula Chojnacka
Forum Mleczarskie Handel 4/2014 (65)

Standardem jest dziś dodawanie do jogurtu kultur bakterii, zbóż lub witamin. Tego typu produkty znajdą na sklepowych półkach zarówno wierni fani wielkiej trójki tego rynku – firm Danone, Zott, Bakoma – jak i amatorzy wyrobów z rodzimych mleczarni, a nawet lokalnych marek. Danone proponuje w segmencie jogurtów z wartością dodaną marki Activia z bakteriami ActiRegularis, Actimel z bakteriami L. casei oraz Danacol, który oprócz tradycyjnych jogurtowych kultur (Streptococcus thermophilus i Lactobacillus bulgaricus) zawiera też dodatek steroli roślinnych i w związku z tym zalecany jest osobom szukającym sposobów obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Także firma Raisio, pod marką Benecol, oferuje jogurty pitne pozwalające obniżyć poziom złego cholesterolu. Wśród ostatnich nowości firmy jest Actimel dla dzieci, w wariantach truskawka-banan i wanilia. Marka ta wypracowała bardzo mocną pozycję m.in. dzięki temu, że oprócz dobroczynnych szczepów bakterii oferowane pod nią produkty wzbogacone są o witaminy B6 i D, przyczyniające się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. W portfolio Danone znajdziemy także warianty specjalne, jak Actimel Power Witamina C czy Actimel Power Magnez. Z kolei Bakoma pokusiła się o rozszerzenie wachlarza jogurtów 7 Zbóż o wariant opracowany z myślą o panach – 7 Zbóż Men. Zott pod marką Jogobella oferuje zaś do wyboru m.in. jogurty 8 zbóż i muesli.

Wiele do zaoferowania mają tu także rodzimi producenci. Jedną z ciekawszych propozycji na rynku są jogurty Dr Maciej, oferowane przez należącą do Grupy Polmlek Maćkowy ZM. Są wśród nich jogurty pitne zbożowe z dodatkiem kolagenu, jak również jogurty wzbogacone błonnikiem i L. casei. Konsumenci mogą także sięgnąć po jogurty Dr Maciej Q10, które zaspokajają 50% dziennego niedoboru organizmu na koenzym Q10. Jogurt pitny Dr Maciej Q10 zawiera żywe kultury bakterii: Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus casei, Lactobacillus acidophilus, Streptococcus thermophilus i Lactobacillus bulgaricus. Aktywny Lactobacillus bulgaricus jest także zawarty w jogurcie naturalnym do picia Żywa Kultura, produkowanym przez  firmę Maluta Nowy Dwór Gdański (OSM).

Ciekawy produkt

Stosunkowo nowymi produktami na które zwracają uwagę konsumenci chcący zdrowo się odżywiać są produkty bio. Do takich należą jogurty owocowe w słoiczkach 150 g, do produkcji których wykorzystuje się surowiec pochodzący z kontrolowanych ekologicznych gospodarstw. Jogurty charakteryzują się kremową konsystencją oraz wyrazistym owocowym zapachem i aromatem. Zawierają 4% tłuszczu. Dostępne są w trzech wariantach smakowych: mango-wanilia, truskawka, owoce leśne. Doskonałe na podwieczorek lub urozmaicenie drugiego śniadania.

Dystrybutor: Temar (PPH).

Bardzo ceniony przez polskich konsumentów jest dodatek zbóż. Krasnystaw (OSM) obok jogurtu Calpro w wersji wapń + probiotyk, oferuje też pod tą samą marką produkt z miodem i ziarnami zbóż.

Interesującą ofertę produktów spoza rodzimego podwórka ma firma Temar (PPH). Spośród produktów bio proponuje ona m.in. jogurty niemieckiej marki Andechser Natur, w tym wariant z dodatkiem zbożowym.

Segment jogurtów „specjalistycznych” staje się też istotną kategorią dla osób poszukujących w żywności prozdrowotnej produktów bez dodatku cukru. Nadmierne spożycie wyrobów z zawartością substancji słodzących użytych zamiast cukru może być niekorzystne, a niekiedy jest wręcz niedozwolone – dotyczy to np. aspartamu, którego nie wolno spożywać dzieciom chorym na fenyloketonurię. Oferta polskiego rynku dla osób poszukujących tego typu rozwiązań nie jest na razie bardzo bogata. Można już jednak znaleźć u nas  jogurty Twist Bakoma, w których cukier zastąpiono stewią – typowym zamiennikiem cukru w Azji.



Strona 2 z 4