Jogurty naturalne: Zdrowie w naturze

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 2/2013 (57)

Jogurt stały czy mieszany?

Surowcem do produkcji jogurtu powinno być zawsze wysokiej jakości mleko surowe, a dodatkami mogą być mleko w proszku odtłuszczone, mleko zagęszczone odtłuszczone, zakwas jogurtowy oraz stabilizatory, którymi mogą być żele roślinne (alginiany, pektyny, karboksymetyloceluloza, skrobia) lub zwierzęce (żelatyna).

Podczas procesu produkcyjnego mleko jest pasteryzowane i zagęszczane, po czym dodaje się do niego wspomniane bakterie fermentacyjne, które nadają jogurtom naturalnym specyficzny smak, zapach i trwałość. Przy produkcji jogurtów wykorzystuje się także bardzo często pożyteczne bifidobakterie, które najlepiej rosną w temperaturze ok. 37°C, czyli doskonale rozmnażają się wewnątrz naszego ciała.

Ciekawy produkt

Rzadkim przypadkiem, ale – co ważne – intrygującym w kontekście planowania marketingowego jest utworzenie marki dla produktów, których linia obejmuje produkty obecne na rynkach mleczarskich krajów południowej Europy.

Mleczne Smaki Świata obejmują koncepcje tradycyjnie wytwarzanych produktów śródziemnomorskich w tym: jogurtu typu greckiego, napoju tureckiego Ayran, chłodnika tureckiego Tarator, tzatzików, twarogu solankowego Peyniri oraz sera długo dojrzewającego Kefalotiri. Kreatywnym pomysłodawcom życzymy podobnego powodzenia.

Wartości odżywcze

Jogurty są cennym źródłem białka, szczególnie łatwo przyswajalnego, nawet przez osoby mające alergię na mleko. Dzięki obecnym w jogurcie żywym bakteriom, białka mleka ulegają nadtrawieniu, w związku z czym wzrasta ich podatność na działanie enzymów trawiennych i dlatego jogurt jest trawiony 2-3 razy szybciej niż mleko.

Jogurt naturalny zalecany jest ludziom nietolerującym cukru mlecznego – laktozy, bowiem bakterie zamieniają laktozę, w łatwiej przyswajalny kwas mlekowy. Proces ten, oprócz tego, że prowadzi do powstania jogurtu, ma także pewien pozytywny efekt uboczny – hamuje rozwój szkodliwych bakterii, powodujących psucie się żywności.

Ilość tłuszczu w mleku, stosowanym do wytwarzania jogurtów można zmniejszyć. Dzięki temu obniża się ich kaloryczność i zawartość cholesterolu.

W jogurtach mamy wiele składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu; tj. wapń, fosfor, potas, magnez, cynk, i jod. Jogurt jest bogatszy od mleka w wapń. Przykładowo, 350 ml jogurtu zawiera tyle samo wapnia co pół litra mleka. Więcej wapnia mamy w jogurtach tłustszych. Warto pamiętać, że pierwiastek ten jest łatwiej przyswajalny z jogurtu niż z mleka. Jogurt naturalny reguluje ponadto poziom kwasoty, ułatwia wchłanianie żelaza, co jest niezwykle ważne dla osób zagrożonych anemią.

Jogurt klasyczny naturalny dostarcza także witamin: A oraz z grupy B, w tym kwasu foliowego. Jogurt wspomaga układ odpornościowy, odtruwa organizm z toksyn, pomaga przy zaparciach, wzdęciach, niedokwaśności żołądka, stanach zapalnych jelit. Regularnie spożywany jogurt, bogaty w żywe kultury bakterii wywiera korzystny wpływ na wydzielanie żółci i soków trawiennych oraz eliminuje bakterie chorobotwórcze i gnilne z przewodu pokarmowego. Dlatego też spożywanie tzw. żywych jogurtów daje duże korzyści zdrowotne. Jogurty naturalne wskazane są też podczas terapii antybiotykowej, co powoduje odbudowanie pożytecznej mikroflory jelitowej. Bakterie jogurtowe hamują rozwój wielu szkodliwych zarazków w jelitach, m.in. wywołujących salmonellozy, czerwonkę, zapalenie i wrzody żołądka oraz dwunastnicy. Ze względu na wartości odżywcze i dietetyczne jogurt powinny spożywać również kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią.



Marketing jogurtów naturalnych

Jogurty są traktowane w asortymencie mleczarskim jako produkt tak oczywisty, że niewiele czasu poświęca się na jego aktywne promowanie. Są obecne na półkach i mają stałe miejsce na półce. Wprawdzie pojawiają się nowe produkty, głównie z segmentu produktów niskotłuszczowych, ale nie prowadzi się żadnych większych kampanii promocyjnych i informacyjnych dla tego typu produktów.

Od strony wizerunkowej trudno przedrzeć się przez niebiesko-białe opakowania, które różnią się między sobą jedynie wybranymi szczegółami graficznymi. Z reguły są pakowane w kubki z platynką lub wiaderka, rzadko mamy do czynienia z jogurtami do picia w butelkach – co stanowi wygodny i bezpieczny w transporcie zamiennik  (Grupa Mlekovita, Lactalis Polska).

Metody produkcji jogurtu:

Metoda termostatowa – zakwaszony jogurt rozlewa się od razu do buteleczek, pudełek i poddaje dojrzewaniu w pojedynczych opakowaniach dopierając odpowiednio temperaturę: najpierw około 45°C, a następnie około 20°C. Uzyskany taką metodą jogurt ma bardziej „zbitą” konsystencję i można go jeść łyżeczką.

Metoda zbiornikowa – jogurt jest zakwaszany w dużych zbiornikach, gdzie po osiągnięciu odpowiedniej kwasowości jest delikatnie mieszany, a następnie przelewany do opakowań jednostkowych. Taki jogurt jest bardziej „płynny” i nadaje się do picia.


Strona 2 z 3