Sery z dodatkami smakowymi: Więcej niż ser

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Praktyka 1/2013 (08)

Sage Derby to angielski ser pochodzący z XVII wieku. Ser zachwyca swoim kremowym smakiem, wzbogaconym aromatem soczystej szałwii i zielonych ziół, które przechodzą miąższ sera, pleśnią ciemnoturkusowej barwy, marmurkową teksturą oraz spójną, lekko wilgotną konsystencją. Ser dojrzewa około 6 miesięcy. Dzięki swemu intrygującemu wyglądowi i walorom smakowym polecany jest na deskę serów, do sałatek oraz jako dodatek do gorących potraw.

Wśród serów z dodatkami królują głównie sery typu holenderskiego (gouda), sery z porostem pleśni oraz sery kozie.

Winny Cheddar (Cheddar z winem) to niezwykle aromatyczny o lekko kwaskowym smaku ser z wyraźnym, orzechowym odcieniem. Wyjątkowego charakteru i delikatnie bordowego koloru nadaje mu dodatek czerwonego wina. Czas dojrzewania tego sera wynosi od 3 do 4 miesięcy. Cheddar z winem polecany jest, jako antipasti lub jako składnik potraw z drobiu oraz czerwonego mięsa.

Kolejnym serem z dodatkami jest Wensleydale – tradycyjny ser brytyjski produkowany z pasteryzowanego krowiego mleka. Podczas dojrzewania nabiera śmietankowego, pełnego smaku o odcieniu miodu. Subtelny smak i lekko kremową konsystencję urozmaica dodatek żurawiny, która nadaje serowi wyjątkowego, słodko-kwaskowego aromatu. Wensleydale serwuje się jako deser po daniu głównym, na desce serów. Znakomicie smakuje z delikatnym białym lub różowym winem. Inną odmianą tego sera jest Wensleydale z morelami.



Sery z porostem pleśni

W kategorii serów miękkich z porostem pleśni Temar (PPH) współpracuje z niemieckim producentem serów, firmą Käserei Champignon. W ofercie firmy znajdziemy m.in. Ser Champignon z pieprzem oraz z czosnkiem.

Champignon z pieprzem w kształcie tortu, to ser miękki z porostem szlachetnej białej pleśni, o śmietankowej konsystencji, z dodatkiem zielonego pieprzu, któremu zawdzięcza swój wyrazisty smak i pełny aromat. Ser cechuje się kremową, elastyczną konsystencją. Podaje się go głównie na desce serowej. Jest doskonałym składnikiem sałatek, wyśmienicie smakuje z kanapkami. Rekomendowane są wina półwytrawne. Produkowany jest z mleka krowiego pasteryzowanego. Zawiera 65% tłuszczu w suchej masie. W ofercie znajduje się także Champignon z czosnkiem.

Kolejnym produktem z dodatkami jest Mirabo tort z orzechami. Jest to miękki ser z porostem szlachetnej białej pleśni o mocno kremowo-śmietankowej konsystencji i świeżym, łagodnym, orzechowym smaku. Podaje się go na desce serowej, można dodawać do sałatek, farszów (pierogi, strudle), sosów, zapiekanek, past serowych lub jako deser z owocami. Produkowany jest z mleka krowiego pasteryzowanego. Zawiera 68% tłuszczu w suchej masie.

Kategorię serów z porostem i przerostem pleśni reprezentuje Cambozola z czosnkiem. Śmietankowy smak i czosnkowy aromat łączą się z pikantnym, specyficznym smakiem właściwym dla niebieskiej pleśni. Cambozola z czosnkiem jest idealnym składnikiem dań na zimno i na gorąco. Doskonale smakuje z kanapkami i na desce serowej. Najlepsze wina białe. Zawiera 70% tł. w suchej masie.

Kolejnym importerem serów pleśniowych jest firma Eurial Polska. W jej ofercie serów z dodatkami znajdziemy głównie sery typu: camembert. W ramach marki Merci Chef!; gama produktów firmy Eurial to m.in. Camembert w wersjach z grzybami i z pieprzem. Sery odznaczają się delikatnym kremowym miąższem wypełnionym drobnymi kawałkami grzybów lub kawałeczkami zmielonego pieprzu. Ser otulony jest białą puszystą skórką. Polecany do kanapek lub dań na ciepło.

Jacek Wyrzykiewicz

PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska

W analizach długofalowych notujemy wzrost zainteresowania polskich konsumentów serami z dodatkami smakowymi. Konsumenci coraz chętniej nabywają takie sery, kieruje nimi ciekawość i chęć sięgnięcia po nowe doznania smakowe. Dodatki smakowe mogą zdecydowanie wpłynąć na zmianę smaku, dokładnie tak samo jak przyprawa wpływa na smak przygotowywanych potraw kulinarnych. Istnienie dodatków smakowych w serach nie wpływa w istotny sposób na ich sposób przechowywania w ladzie chłodniczej. Systematycznie udoskonalamy nasz istniejący asortyment, aby uczynić nasze produkty jeszcze atrakcyjniejszymi dla konsumentów. Przykładowo nasz nowy Emmentaler Classic ma nowy, łagodnie orzechowy smak. Z kolei Maasdamer Caracter ma delikatnie pikantny smak, a Kaaslander Premium ma smak aromatycznie owocowy. O jego unikalnym charakterze decyduje nuta owoców wiśni, która jest ukryta w jego smaku. Do serów można dodawać także wiele innych fantastycznych składników, chociażby paprykę, chili czy też czosnek niedźwiedzi. Wiele osób uwielbia sery żółte o wyraźnym smaku. Można je znaleźć zarówno wśród serów włoskich, holenderskich, angielskich, szwajcarskich czy polskich. Dodatki mogą być tradycyjne lub orientalne. Jeśli ktoś lubi samodzielnie wędzić ser, to właśnie ostre i pikantne gatunki bardzo dobrze się do tego nadają. Na bieżąco analizujemy rozwój rynku sera w Polsce i staramy się dostosować naszą ofertę do oczekiwań konsumentów.

Z jednej strony będziemy się starali zaproponować produkty odpowiadające preferencjom polskiego konsumenta, z drugiej – jako lider rynkowy chcielibyśmy zaoferować nowości, niedostępne dotychczas na naszym rynku. Przed marką dziś jest olbrzymie wyzwanie, jak odróżniać się i jednocześnie nie zejść do niszy rynkowej. Zdecydowanie stawiamy na innowacje. Wyzwaniem w FMCG jest jednak wprowadzenie innowacji, która zdobędzie znaczący udział w rynku. Dziś detaliści stanowią o sukcesie i porażce marki w branży FMCG. Nadrzędnym planem Hochland Polska jest dalsze zdobywanie zaufania konsumentów i handlu skutkujące czołowymi miejscami w strategicznych segmentach rynku serów. Chcemy nadal z sukcesem realizować misję bycia liderem na rynku serów w Polsce. Konsument ma wolny wybór w dokonywaniu zakupów, ale po naszej stronie leży wskazanie, że to właśnie oferta firmy Hochland w kategorii serów żółtych jest najlepsza!


Strona 3 z 4