Produkty sojowe: Fanaberia czy pomyłka?

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2012 (53)

Czwartą grupą są kobiety w okresie menopauzy. Liczne badania naukowe potwierdzają, że spożywanie produktów z soi pomaga eliminować przykre dolegliwości tj. uderzenia gorąca, zimne poty, zmęczenie. Soja doskonale zapobiega tym dolegliwościom, ponieważ zawiera tzw. fitoestrogeny – naturalne związki roślinne, działające w organizmie podobnie jak hormony – estrogeny.

Produkty sojowe są też rekomendowane dla osób chorych na cukrzycę, szczególnie, jeżeli chodzi o dostarczenie cennego białka oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Produkty te mogą z powodzeniem wchodzić w skład zdrowej, zbilansowanej diety diabetyków, bowiem zawarte w nich białko roślinne pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Przy podejmowaniu decyzji o konsumpcji produktów sojowych należy zwrócić uwagę na zawartość cukru w poszczególnych produktach.

Wyroby sojowe mogą stanowić cenny element diety także dla wegetarian i wegan. Mogą być dobrym zamiennikiem mleka i innych form nabiału, bowiem zawierają podobną ilość białka jak mleko krowie. Ponadto nie zawierają laktozy, są wzbogacone wapniem i witaminami w ilościach podobnych do tych zawartych w mleku krowim. Takie wyroby mogą być stosowane jako samodzielny produkt, mogą być wykorzystywane jako dodatek do kawy, herbaty, płatków śniadaniowych oraz jako zamiennik mleka i śmietany.

Kto powinien spożywać produkty sojowe?

  • osoby z alergią na białka mleka
  • osoby z nietolerancją laktozy
  • osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu
  • kobiety w okresie menopauzy
  • wegetarianie i weganie
  • osoby na diecie.
Chcąc przyciągnąć klienta do naszej półki musimy kierować się jego potrzebami. Wprowadzając napoje i desery sojowe na półkę z produktami mlecznymi poszerzamy ofertę o nowoczesną kategorię, która spełnia oczekiwania rosnącej grupy klientów, dla których produkty te są dobrami pierwszej potrzeby. Ich sprzedaż bez wątpienia wzrośnie, ponieważ znajdą się w najczęściej uczęszczanym rejonie sklepu i będą dostępne na równi z produktami codziennego spożycia, tj. mleko, jogurty lub masło.

Napoje ryżowe alternatywne

Do innych napojów alternatywnych dla mleka zaliczyć można napoje i produkty na bazie ryżu, owsa oraz migdałów. Napoje ryżowe produkowane są z pełnego ziarna ryżu. Nie zawierają cholesterolu oraz laktozy. Są polecane dla alergików. Są w 100% produktami roślinnymi, łatwe do strawienia. Charakteryzują się bardzo niską zawartością tłuszczu oraz niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu po ich spożyciu nie następuje gwałtowny skok poziomu cukru we krwi. Napoje te są bogate w witaminy z grupy B, fosfor, wapń i magnez oraz naturalny błonnik pokarmowy. Napoje na bazie ryżu są lekko słodkawe i delikatne w smaku. Mają odświeżający smak z lekką ryżową nutą w tle. Wyczuwalny cukier pochodzi z naturalnej fermentacji ryżu. Takie produkty przywracają siłę, witalność i energię.

Napoje owsiane

Niedoceniany u nas owies to czyste i naturalne źródło energii. Produkty z owsa uważane są za niezwykle zdrowe i pożywne. Są w 100% naturalne, bez dodatku cukru. Cukier w nich zawarty pochodzi wyłącznie z naturalnej fermentacji. Produkty mają niską zawartość tłuszczu i są lekkostrawne. Są doskonałym źródłem wapnia. Nie zawierają laktozy. Polecane są do bezpośredniego picia, jako napój gaszący pragnienie, do wielozbożowych koktajli, herbat ziołowych, kawy oraz do smażenia i gotowania.

Napoje orkiszowe

W Polsce nie są specjalnie znane i popularne, ale pomału zdobywają świat. Orkisz w naszym kraju jest znany głównie, jako surowiec do produkcji mąki i pieczywa. Niewiele osób wie, że orkisz spożywany był już w starożytności jako składnik wzmacniający gladiatorów i mistrzów olimpijskich. Ziarno orkiszu zawiera 13-17% białka, dużo dobrze przyswajalnego glutenu. Jest źródłem cynku, miedzi i selenu oraz witamin A, E i D. Zawiera także niezbędny dla zachowania zdrowia  kwas linolenowy. Orkisz jest też bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Napoje orkiszowe mogą stanowić świetną alternatywę dla mleka krowiego. Poleca się je do płatków śniadaniowych, kasz, kakao i wielu innych potraw.

Strona 3 z 4