Serki wiejskie: American dream, czyli kariera wiejskiego serka

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2012 (52)

Ryszard Pizior

Dyrektor Działu Handlu i Marketingu we Włoszczowa (OSM)

Rynek serka wiejskiego jest zdominowany przez kilku znaczących graczy rynkowych, z których jeden ma zdecydowaną rolę dominującą. Według danych rynkowych spożycie serka wiejskiego już przestało rosnąć, zaś kolejni producenci muszą „wyrwać” rynek dotychczasowym. Pod względem sprzedaży dominuje serek wiejski naturalny w kubku 200 g oraz wiejski lekki o obniżonej zawartości tłuszczu w kubku 150 g. Serki smakowe to jak do tej pory niewielka sprzedaż sięgająca zaledwie kilku procent sprzedaży ogółem.

Biorąc pod uwagę marki własne sieci handlowych zdecydowaną pozycję lidera zajmują sieci dyskontowe Biedronka oraz Lidl. Marki własne możemy również kupić w takich sieciach jak Tesco, Makro, Real, Piotr i Paweł.

Głównych czynnikiem wyboru serka wiejskiego jest marka, która utożsamiana jest z produktem o określonej jakości. Wśród czołowych i jednych z pierwszych producentów serka wiejskiego jest Włoszczowa (OSM). Od wielu lat produkowany jest tutaj serek wiejski naturalny 200 g oraz serek lekki o obniżonej zawartości tłuszczu. Spółdzielnia jest również producentem marek własnych dla trzech dużych sieci handlowych.

Zastosowanie

Serek wiejski to jeden z najpopularnieszych produktów w Polsce. Serek ten jadamy z przyjemnością, gdyż doskonale zastępuje tradycyjny biały ser. Serek wiejski stanowi świetną przekąskę, polecany jest w żywieniu małych dzieci, także sportowców, osób odchudzających się i w diecie wysokobiałkowej. Zawiera wysokowartościowe białko, przy małej ilości tłuszczu. Szacuje się, że dziś wielkość produkcji serka ziarnistego stanowi 25% rynku serów białych wartościowo i 31% wolumenowo.

Serek wiejski jest produktem wielorakiego zastosowania. Może być stosowany jako indywidualne danie na śniadanie, lunch lub kolację. Do serka można dodawać świeże zioła, owoce, bakalie, płatki śniadaniowe, miód, dżem lub powidła lub kawałki wędlin. Wybornie smakuje z bananem i żurawinami. Serki ziarniste można jeść z pieczywem, siekanymi warzywami.



Strona 2 z 3