Twarogi innowacyjne i twarożki: Innowacja służy zdrowiu

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 2/2011 (45)

Na uwagę odbiorców z kręgu handlu może liczyć także inny, solidny dostawca: wielkopolska mleczarnia Top-Tomyśl (OSM), producent Twarogu Bankietowego. Ten intrygujący produkt powstaje z czystego wielkopolskiego mleka, a dostępny jest w dwóch wersjach smakowych: z ziołami i z pieprzem. Producent rekomenduje swój wyrób jako lekko słony dodatek do wszelkich sałatek. Oprócz tego doskonale smakuje na kanapce bądź jako koreczek.

Twaróg z dodatkami smakowymi może być rarytasem samym w sobie. Do takiego wniosku doszła mleczarnia Piaski (OSM), która swój produkt wzbogaciła, pomidorami, bazylią, w drugim wariancie szczypiorkiem, w trzecim zaś ziołami. Produkt zwraca na siebie uwagę zauważalną, korzystną szatą graficzną i innowacyjną postacią podania: okrągłymi plasterkami.

Bez open/close pożegnaj się z półką

System open/close dynamizuje sprzedaż, gdyż konsumenci wolą wybierać te produkty, które oferują coś więcej niż zwykła krajanka w pergaminie. I nie chodzi tylko o oczywistą wygodę, ale również o świeżość i trwałość produktu. Nie ma nic gorszego niż niezadowolenie klienta, któremu twaróg rozsypuje się w dłoni. Sytuacja jest na tyle poważna, że żadna poważna mleczarnia nie ignoruje tej innowacji wprowadzonej po raz pierwszy w Piątnicy.

Mocną pozycję rynkową zajmuje Piątnica (OSM), ale nie brakuje tu innych firm o wysokim potencjale, które bez problemu oferują produkty o podobnej wysokiej jakości. Do takich należy Twaróg Łowicki klinek 250 g, którego dostępność należy do najwyższych spośród firm mleczarskich w Polsce. Łowicz (OSM) posiada w grupie twarogów z systemem „otwórz/zamknij” poszerzoną ofertę. Dysponuje bowiem wspomnianymi powyżej klinkami 250 g i kostkami 333 g, dla większych rodzin.

Do zawodników wagi ciężkiej w rozpatrywanej kategorii należy także Mlekovita (GK), która oferuje w zmienionej szacie graficznej twaróg Wiejski tłusty, półtłusty i chudy 200 g. Uwagę zwraca kolorystyka i motywy sielankowej polskiej wsi, które bez wątpienia są bardziej zaawansowane i dopracowane niż wiele produktów konkurencyjnych.

Inną drogę wybrała mleczarnia Mlekpol (SM), która proponuje sery twarogowe w rozetach i klinkach w opcji „otwórz/zamknij” i która należy do większych producentów twarogów w Polsce.

Choć nie każda mleczarnia modernizuje swoje maszyny i produkty, to Bieluch (OSM) nie odstaje od głównego nurtu przemian i innowacji. Twarogi w wytłoczkach marki Bieluch (250 g) dysponują systemem „otwórz/zamknij”. Podobne innowacje wprowadza Cuiavia (OSM). Jej twaróg krajanka również ma przedłużoną trwałość i podnosi konkurencyjność w gronie mniejszych firm mleczarskich. Jana (ŚSM) bardzo bacznie przygląda się możliwościom unowocześnienia popularnego twarogu, który jest zresztą jednym z filarów sprzedaży tej firmy. Ukłonem w stronę konsumenta wymagającego wygody i higieny jest Twaróg Średzki Extra półtłusty w klinku, z opcją „otwórz/zamknij”, który pozwala produktowi firmy zaistnieć na półce sklepowej nie tylko na terenie Wielkopolski, skąd mleczarnia się wywodzi, ale i w centrum kraju.

Na obszarze Mazowsza swoją dystrybucję rozwija spółdzielnia Siedlce (OSM), która w portfolio posiada charakterystyczne, a przez to także wyróżniające się na półce produkty, Mleczarnia proponuje twarogi półtłusty i tłusty w ciekawej aranżacji graficznej i wypróbowanym klinku.

Strona 4 z 9