Wirówki: Wirówki w mleczarstwie

dr inż Jarosław Kowalik
Forum Mleczarskie Biznes 3/2010 (09)

Wirówki otwarte mają wciąż zastosowanie szczególnie w bardzo małych zakładach przetwarzających niewielkie ilości mleka. Wirówki te mają zazwyczaj napęd ręczny, czasem mechaniczny lub kombinowany. Pozostałe wymienione wirówki wyposażone są w napęd mechaniczny. Wirówki otwarte są urządzeniami bezciśnieniowymi. Skonstruowane są w taki sposób, że dopływ mleka i odpływ produktów jest otwarty, co stwarza trudności w zachowaniu higienicznych warunków procesu. Główne części (mające znaczenie technologiczne) wirówki to: podstawa bąka osadzona na wrzecionie. Następny element – rozdzielacz, ma za zadanie utrzymanie pakietu talerzyków i doprowadzenie mleka do kanałów. Pakiet talerzyków z otworami rozdziela mleko na cienkie warstwy umożliwiające efektywne wydzielenie śmietanki. Ostatni talerzyk górny zapobiega wymieszaniu się rozdzielonych płynów. Na talerzyku górnym umiejscowiona jest śruba regulująca zawartość tłuszczu w śmietance. W wirówkach przeznaczonych do odtłuszczania mleka otwory w talerzach znajdują się blisko osi obrotu.

Joanna Olszewska

Account Manager w Tetra Pak

W ofercie naszej firmy posiadamy linię wirówek hermetycznych Tetra Centri Separator. Dostępne są we wszystkich konfiguracjach: wirówki odtłuszczające, oczyszczające, baktofugi do podstawowych produktów mleczarskich, czyli mleka i serwatki. Warto zainwestować w wirówkę hermetyczną, ponieważ delikatnie traktuje produkt, nie niszczy kuleczek tłuszczowych, zapobiega pienieniu się produktu, oraz pozwala na osiągnięcie wysokiej skuteczności odtłuszczania. Nie pozostaje to oczywiście bez znaczenia dla dalszego procesu produkcji i urządzeń wchodzących w skład linii produkcyjnej. Nie można zapomnieć również, że wirówki hermetyczne charakteryzują się niskim zużyciem energii elektrycznej.

Kluczem do wieloletniej bezawaryjnej pracy urządzeń są serwisy prewencyjne oraz stosowanie się do wytycznych producenta dotyczących zasad użytkowania urządzenia. Jeżeli będziemy utrzymywać urządzenie w dobrym stanie technicznym to może służyć ono nawet kilkadziesiąt lat. Nasz doskonale wyszkolony zespół inżynierów serwisu jest do Państwa dyspozycji i w razie potrzeby mogą Państwo liczyć na natychmiastową pomoc w rozwiązywaniu ewentualnych problemów technicznych.

Ogromne doświadczenie, ciągły rozwój wiedzy i zwiększające się oczekiwania użytkowników doprowadziły firmę Tetra Pak do przygotowania zupełnie nowej generacji hermetycznych, energooszczędnych wirówek z napędem bezpośrednim Tetra Centri AirTight Eco. Rewolucyjność tego rozwiązania polega na zastosowaniu silnika bezpośrednio na wale wirówki, bez konieczności zastosowania przekładni bądź sprzęgła.

Połączenie wieloletniej tradycji i innowacyjnej konstrukcji napędu pozwoliło kolejny raz sprostać coraz wyższym wymaganiom, jakie stawia przed nami współczesne mleczarstwo.

Niekorzystne podczas używania wirówek otwartych jest mieszanie się wydzielonych składników z dużą ilością powietrza, co w rezultacie powoduje powstawanie piany. W konsekwencji prowadzi to do zmniejszenia pojemności przechowalniczej, niewłaściwą pracę pomp, negatywny wpływ na produkt (np. oksydacja tłuszczu).

Wirówki półzamknięte mają przewód ciśnieniowy odprowadzający mleko odtłuszczone, co odróżnia je od wirówek otwartych. Wirówki półzamknięte podobnie jak otwarte, mają już znikome zastosowanie w przemyśle.

Wirówki zamknięte mają otwarty dopływ mleka pełnego, zaś odpływ mleka odtłuszczonego i śmietanki odbywa się pod ciśnieniem wytwarzanym przez koła łopatkowe górnej części bąka.

Wirówki hermetyczne mają zamknięty system dopływu i odpływu mleka. Taka konstrukcja zapewnia higieniczny proces obróbki. Poza tym hermetyczność układu niweluje efekt powstawania piany.

Wirówka hermetyczna różni się od pozostałych tym, że mleko pełne jest wtłaczane za pomocą pomp od dołu bąka.

Instalacja z wykorzystaniem wirówki hermetycznej nie niszczy kuleczek tłuszczowych, zachowując naturalną ochronę przed ich np. utlenianiem i homogenizacją. Dzięki regulacji ciśnienia można regulować jej wydajnością oraz stopniem odtłuszczenia mleka, nawet do zawartości 0,005% tłuszczu.

Wirówki hermetyczne są obecnie najczęściej spotykane w zakładach mleczarskich. Wirówki oczyszczające, służące do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych oraz mikroorganizmów z mleka, działają na podobnej zasadzie jak wirówki odtłuszczające. Otwory w talerzach znajdują się dalej od osi obrotu stąd zanieczyszczenia (w tym mikroorganizmy) mające wyższą gęstość niż plazma mleka wędrują do obwodu bąka (komora szlamowa).

Do wiodących producentów wirówek separacyjnych należą firmy: GEA Westfalia Separator, Tetra Pak, Veronesi i Flottweg.

Wirówki separacyjne mają również zastosowanie do: odtłuszczania serwatki, odpylania serwatki, oczyszczania z ługu w systemie CIP, wyrobu twarogu, sera śmietankowego, kazeiny, cukru mlekowego oraz koncentracji pyłu serowego.

Rozwój wirówek mleczarskich i ukierunkowanie ich na zaspokojenie potrzeb konkretnych klientów spowodowało, że standardowy, długo projektowany przez producentów katalog oferujący urządzenie stał się bezużytecznym narzędziem marketingowym. Właściwy zakup wirówki mleczarskiej polega obecnie na wzajemnych konsultacjach (głównie wymiana danych dotyczących przeprowadzanych w zakładzie procesów przetwórczych) pomiędzy potencjalnymi użytkownikami a projektantami. Wirówki nowej generacji (np. z napędem bezpośrednim) majà wiele innowacji zapewniających wysoką jakość obrabianego mleka, znakomitą wydajność oraz precyzję uzyskania pożądanych zawartości tłuszczu.

Wirówki mleczarskie są obecnie instalowane jako w pełni zautomatyzowane urządzenia, zintegrowane w procesie. Działanie automatyczne odbywa się poprzez proces monitorowania stopnia efektywności rozdzielania, samooczyszczenia, oraz innych parametrów (w tym ich archiwizacji). Dostawca może zapewnić również dostępność diagnostyki oraz w wielu przypadkach serwisu, dzięki zastosowaniu zdalnego (np. z wykorzystaniem internetu) monitorowania.

Strona 2 z 2