Jak korzystnie chłodzić żywność? Optymalizacja ekonomiczna procesów chłodniczych cz. 2

Jakub J. Pietrzak
Przegląd Mleczarski 11/2009

Optymalizacja istniejącego układu

W przypadku eksploatacji istniejącej instalacji chłodniczej podstawowym kryterium optymalizacyjnym jest minimalizacja kosztów związanych z jej pracą. Oznacza to dążenie do obniżenia zużycia energii elektrycznej przez poszczególne odbiorniki oraz taki organizowanie napraw, by w długim okresie obniżyć koszty związane z obsługą układu.

Należy zwrócić uwagę na następujące zagadnienia związane z obsługą istniejącego układu chłodniczego:

  • właściwy dobór urządzeń w fazie projektowania,
  • praca urządzeń zgodna z zaleceniami producenta,
  • eliminacja wszelkich nieprawidłowości i usterek,
  • dobór najkorzystniejszych parametrów pracy układu.

Każdy z punktów wymaga szczegółowego omówienia. W tym miejscu zasygnalizujemy jedynie znaczenie powyższych procedur. Zdarza się, że układ został błędnie zaprojektowany. W praktyce oznacza to niedopasowanie sprężarki, skraplacza, zbiorników i parowników do siebie lub do obecnego zapotrzebowania zakładu. Często wynika to z braku modernizacji układu w okresie kilkudziesięciu lat pracy. Zmieniają się wymagania technologiczne, jednak sposób chłodzenia pozostaje ten sam. Równie często spotykamy się z urządzeniami częściowo niesprawnymi lub pracującymi przy niekorzystnych parametrach.

Istotnym problemem który powinien rozwiązać manager odpowiedzialny za optymalną pracę układu chłodniczego jest wybór odpowiedniego momentu koniecznej modernizacji instalacji. Przykładowo obniżenie efektywności sprężarki związane z jej zużyciem może powodować na tyle duże zwiększenie zużycia energii elektrycznej, iż w krótkim czasie oszczędności z dokonanej modernizacji skompensowałyby się z jej kosztem.

Najprostszym sposobem oceny prawidłowości pracy instalacji jest analiza pracy poszczególnych elementów układu chłodniczego. Często niedocenianym przez managerów źródłem wiarygodnej informacji o pracy instalacji jest jej obsługa. Wystarczy zweryfikować zebrane opinie aby uzyskać obraz słabych i mocnych stron istniejącego układu. Podstawowe zagadnienia związane z eksploatacją układu sprężarkowego zostały omówione w artykule „Podstawowe zagadnienia chłodnictwa – problemy eksploatacyjne układów sprężarkowych” („Przegląd Mleczarski” nr 4/2009).



Strona 2 z 3