Dotacje w praktyce - Słodki biogaz

Wiesław Wasilewski
Przegląd Mleczarski 10/2009

Wielu przetwórców mleka od pewnego czasu zastanawia się nad inwestycjami zagospodarowanie odpadów poprodukcyjnych (w tym serwatki) na cele energetyczne np. produkcja biogazu.

Jedną z barier w sfinansowaniu takiej inwestycji jest fakt że w ramach PROW Działanie 123 „Zwiększenie wartości dodanej...” warunkiem koniecznym w uzyskaniu dotacji jest zagospodarowanie CAŁEJ energii elektrycznej i CAŁEJ energii cieplnej przez zakład przetwarzający. Nie można też wykorzystywać do celów fermentacji beztlenowej innych substratów niż pochodzących z danego zakładu mleczarskiego. Jeszcze w tym roku nadarza się inna okazja do realizacji zamierzonego celu – dotacja z Krajowego Programu Restrukturyzacji.

Kwota do wykorzystania

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach Krajowego Programu Restrukturyzacji dotyczącego rynku cukru zamierza wykorzystać kwoty należne za przeprowadzenie restrukturyzacji polskiego rynku poprzez pomoc dla inwestycji przeprowadzanych w ramach działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich „Modernizacja gospodarstw rolnych” i „Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”. Nie są to relatywnie duże kwoty bo odpowiednio 12 i 24 mln EURO ale pozwoli to zapewne na wybudowanie w najbliższym czasie kilku dużych i kilkudziesięciu małych instalacji np. biogazowych.

Pomoc polegać będzie na refundacji części kosztów inwestycji w zakresie przetwórstwa produktów rolnych na cele energetyczne realizowanych na obszarze gmin objętych procesem restrukturyzacji.

Wykaz gmin to 977 jednostek administracyjnych z całego kraju (ponad 1/3 wszystkich jednostek organizacyjnych). Są wśród nich gminy typowo cukrowe ale także i tradycyjne miejsca produkcji i przetwórstwa mleka a także kilka małych i tych największych miast (Warszawa, Łódź, Wrocław, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Kielce, Białystok)

Wykaz produktów rolnych podlegających przetwórstwu w tym programie znajduje się w znanym już zainteresowanym załączniku nr 1 o którym mowa w art. 32 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. W załączniku tym zawarte są prawie wszystkie organiczne produkty rolne oraz odpady i pozostałości po ich przetwórstwie.

O pomoc ubiegać się mogą przedsiębiorcy prowadzący przedsiębiorstwo określone w regulacjach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich a więc spełniające te same warunki jak przy naborze wniosków dla PROW Działanie 123 „Zwiększanie wartości dodanej...”.

Przetwórstwa produktów rolnych na cele energetyczne to nie tylko biogazownia ale także produkcja brykietu ze słomy lub przetwarzanie spirytusu etylowego na cele energetyczne czy coraz częściej stosowana w Polsce piroliza odpadów organicznych.

Bardzo istotnym elementem tej pomocy jest też czas jej wykorzystania – do końca 2010 roku (wraz z rozliczeniem) dlatego też preferowane będą tylko projekty wyraźnie zaangażowane przygotowawczo. Bez dotychczas wykonanego projektu technologicznego oraz uzyskanego pozwolenia na budowę instalacji praktycznie nie możliwe będzie skorzystanie z tej pomocy.

Zakres i wysokość dotacji

Refundacji podlegać będą nakłady poniesione na budowę lub modernizację zakładów przetwórstwa produktów rolnych na cele energetyczne oraz koszty ogólne bezpośrednio związane z przygotowaniem i realizacja inwestycji poniesione nie wcześniej niż w dniu 1 października 2008 r.

Pomocą objęta będzie:

  • budowa, przebudowa lub remont połączony z modernizacją budynków i budowli, magazynowania i kontroli laboratoryjnej niezbędnych dla prawidłowego przetwarzania.
  • budowa, przebudowa lub remont połączony z modernizacją budynków infrastruktury powiązanej z ochroną środowiska typu kotłownia, oczyszczalnia ścieków wraz z siecią kanalizacyjną oraz budowa pozostałej niezbędnej infrastruktury (place manewrowe, stacja TRAFO itp.)
  • budowa, przebudowa lub remont połączony z modernizacją pomieszczeń administracyjnych w części nieprzekraczającej 10% powierzchni całkowitej
  • zakup lub instalacja maszyn i urządzeń do przygotowania i magazynowania produktów rolnych (surowców), ich przetworzenia na cele energetyczne oraz magazynowania
  • zakup lub instalacja maszyn i urządzeń aparatury pomiarowej kontrolnej oraz sprzętu do sterowania procesami
  • zakup lub instalacja maszyn i urządzeń do prawidłowego sterowania przebiegu produkcji wraz ze stosownym oprogramowaniem.
  • zakupu silosów oraz cystern do przewozu produktów rolnych
  • zakupu środków transportu niezbędnych do sprawnego przebiegu procesu przetwarzania lub magazynowania.
  • teresująco wygląda także lista kosztów ogólnych objętych dotacją;
  • dokumentacja techniczna; kosztorysy, projekty budowlane i technologiczne, oceny i raporty, dokumentacja geologiczna, wypisy i wyrysy
  • opłaty za patenty i licencje
  • przygotowanie biznesplanu

Wysokość dotacji wypłacanej na zasadach refundacji części poniesionych kosztów określono na 50% kosztów kwalifikowalnych (lub 25% dla odpowiednio większych podmiotów) ale nie więcej niż 7,5 mln PLN lub 4,0 mln PLN (dla odpowiednio większych).

Wymogi formalne

Jednostką odpowiedzialną za złożenie, rozpatrzenie i rozliczenie pomocy jest Agencja Rynku Rolnego. Wnioski składa się bezpośrednio w Centrali ARR w dniach wyznaczonych komunikatem Prezesa. Termin przyjmowania wniosków ogłoszony zostanie prawdopodobnie jeszcze we wrześniu z terminem realizacji w październiku br.

Każdemu podmiotowi przysługuje złożenie tylko JEDNEGO wniosku w tym programie. O kolejności rozpatrzenia aplikacji decyduje kolejność jej złożenia.

Ewentualne braki we wniosku czy załącznikach przedsiębiorca musi uzupełnić w przeciągu 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Złożony wniosek o przyznanie pomocy nie może być zmieniony przez wnioskodawcę w zakresie kosztów realizacji inwestycji (chyba że na wyraźne żądanie Agencji).

Wymogi dotyczące wniosku, biznesplanu, ewentualnych załączników, umowy czy wniosku o płatność są zbliżone do tych jakie stosuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla działania „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”.

Pomimo że pomoc z Krajowego Programu Restrukturyzacji jako alternatywa ekonomiczna dla produkcji i przetwarzania buraków cukrowych adresowana jest do określonych uczestników rynku przetwórczego to nic nie stoi na przeszkodzie aby także środowisko mleczarskie z niego skorzystało.

Niemała liczba konferencji i opracowań teoretycznych ma szanse na realne przekucie w czyn czyli w powstanie pierwszych biogazowni z wsadem wielo substratowym – te nieliczne z wsadem wyłącznie mleczarskim są już w budowie.

Wiesław Wasilewski
echo html_mail('funduszepomocowe@wp.pl'); ?>