Camembert i Brie: Francuskie specjały

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Praktyka 2/2010 (02)

Francuskie sery brie i camembert należą do kategorii miękkich serów podpuszczkowych z charakterystyczną białą skórką pleśniową oraz elastycznym, kremowym miąższem o jednolitej barwie.

Król serów

Historia produkcji sera brie sięga VIII wieku. Ser ten uznawany jest za jeden z najbardziej znanych serów francuskich i nadano mu przydomek „francuskiego króla serów”. Oryginalny ser francuski dojrzewa na słomianych matach przez miesiąc. Jest to ser z mleka krowiego; powstały poprzez wprowadzenie pleśni do pomieszczeń, w których dojrzewa. Swoją charakterystyczną skórkę ser brie zawdzięcza pleśni z grzybów Penicillium candidum, które biorą udział w procesie dojrzewania sera tworząc nie tylko skórkę ale również jego smak i zapach. Ser brie charakteryzuje się białą, aksamitną pleśniową skórką oraz białożółtym miąższem. Sery mają wyborny śmietankowy smak i charakterystyczny, lekko pieczarkowy zapach. Do najbardziej znanych odmian należą: brie de melun, o słonym wyrazistym smaku, brie de montereau, o łagodnym smaku oraz brie de meaux – najłagodniejszy i najbardziej ceniony. Znane są też odmiany brie z pieprzem, grzybami, orzechami włoskimi, ziołami, a nawet brie poprzerastane żyłkami błękitnej pleśni. Ser brie jest wytwarzany w postaci krążków o średnicy 32,5--40 cm i różnej grubości, które do degustacji kroi się jak tort, na trójkąciki.

Sery tego typu produkuje się w wielu krajach, lecz nazwa „Brie” zarezerwowana jest wyłącznie dla tych produkowanych w departamencie Seine-et-Marne i Marne niedaleko Paryża.

W Polsce sery brie dostarczają importerzy: Temar (PPH), Candia Polska, Eurial Polska i EuroSer. Sery typu brie wytwarzają w kraju m.in.: firmy Bongrain Polska oraz Lactalis Polska.




Strona 1 z 2