Serki wiejskie: Coraz ciaśniej

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Handel 2/2010 (39)

Kiedy lider nie jest w stanie obsłużyć wszystkich zamówień, a półka lub magazyn nie są zapełnione, kwitnie pokusa przejęcia popytu. Jak pokazuje ostatni rok, ani starzy, ani nowi konkurenci nie są w stanie tego w pełni wykorzystać. Mleczarnia Piątnica (OSM) wciąż powiększa swój udział w rynku. O ile kilka lat temu przyznawała się do 35% udziału w rynku, dziś ocenia, że jest to już 55%. Roczny wzrost sprzedaży przekraczał 20%, więcej niż wzrost całego rynku.

Serek wiejski na stałe wpisał się w asortyment sklepowych półek. Niewielki kubeczek z ziarnami zatopionymi w śmietance cieszy się dużą popularnością wśród klientów, jako szybka przekąska na drugie śniadanie lub podczas następnej przerwy w pracy. Również cena (od 1,49 zł do 2 zł w sieciach) pozostaje konkurencyjna wobec cen jogurtów pitnych, łyżeczkowych i serków homogenizowanych, których przeznaczenie jest analogiczne: zaspokojenie (ze smakiem) rodzącego się głodu.

Grażyna Bednarska

Kierownik Działu Marketingu w Starco (ZM)

Starco (ZM) (woj. Zachodniopomorskie) kontynuuje tradycje Spółdzielni założonej w 1946 r. 60 letnie doświadczenie i status jednego z udziałowców Grupy Polmlek sytuuje Starco (ZM) w gronie czołowych producentów wyrobów mleczarskich.

Starco (ZM) to jeden ze znaczących graczy na rynku w produkcji serka ziarnistego (serka wiejskiego typu cottage cheese). Produkujemy serki wiejskie naturalne w opakowaniach 200 g o 5% zawartości tłuszczu, 150 g lekki o zawartości 2,5% tłuszczu oraz w opakowaniu rodzinnym 500 g. Do produkcji serka używany jest najlepszej jakości surowiec z zachowaniem najwyższych standardów technologii. Serki wiejskie należą do grupy produktów, które powinny być w zasięgu ręki każdego konsumenta a oczekiwania ich stale rosną.

Klient poszukuje nowych, ciekawych wyrobów. Nasze nowe propozycje to serek wiejski w kubeczku dwudzielnym 150 g z owocami: z ananasem, truskawką, jabłko pieczone z rodzynką, także twarożek Extra w opakowaniu 300 g naturalny, o smaku waniliowym z rodzynkami, ze szczypiorem i z rzodkiewką.

W Starco (ZM) produkcja wszystkich wyrobów odbywa się zgodnie z zasadami Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności wg ISO 22000 i ISO 9001. Nieustannie pracujemy nad wprowadzeniem nowych produktów na rynek, co jest wpisane w strategię firmy.

W dbałości o zdrowie konsumenci coraz częściej sięgają po produkty ekologiczne, najnowszy trend to żywność funkcjonalna, która ma za zadanie zapewnić dodatkowe korzyści zdrowotne. W tym roku jako jedyna firma w kraju wprowadzamy na rynek nową linię serków zawierających kwasy Omega3 (tran), są to serki Delfinek z magicznymi kuleczkami omega3 o smaku truskawkowym, pomarańczowym oraz jabłko-mięta.

Według Tomasza Głaska, Kierownika Działu Handlu w mleczarni Piątnica (OSM) receptą na sukces serka wiejskiego Piątnica nie jest niska cena, ale wyśrubowana jakość. Ten popularny produkt obłożony jest dodatkowo jedną z najniższych marż w handlu (zaledwie kilka procent), co wyraźnie wspomaga proces decyzyjny klienta.

Serek wiejski z probiotykiem Piątnica 150 g zawiera dodatek bakterii probiotycznych Lactobacillus acidophilus NCFM, które pozytywnie wpływają na utrzymanie naturalnych dobroczynnych bakterii, pomagają poprawić poziom prawidłowej mikroflory i zwiększają uczucie komfortu jelitowego. Serek Wiejski z probiotykiem Piątnica w porcji 150 g zawiera powyżej 1 mld pożytecznych bakterii.

Piątnica (OSM) proponuje także zupełnie nowy kształt opakowania wskazujący na wyjątkowość produktu. Dzięki atrakcyjnej wizualnie formie, opakowanie jest wygodne i poręczne, a dzięki zastosowanej technologii nadruku i nowatorskiemu designowi, odpowiada na oczekiwania nowoczesnego, świadomego konsumenta.

Wśród starych konkurentów firmy Piątnica (OSM) znajdują się przede wszystkim Krasnystaw (OSM), Starco (OSM), Koło (OSM), Włoszczowa (OSM). Do nowych silnych konkurentów zaliczają się natomiast Mlekovita (GK) oraz Łowicz (OSM). Rola tych ostatnich jest szczególnie istotna ze względu na potencjał w budowaniu dystrybucji.

Strona 1 z 3