Schładzalniki: Schładzalniki do mleka

Marek Gaworski
Forum Mleczarskie Biznes 2/2009 (05)

Współczesne technologie produkcji mleka w gospodarstwie nie pozostawiają wątpliwości co do zasad postępowania: w ciągu dwóch godzin od zakończenia udoju mleko musi zostać schłodzone do temperatury 6-8°C i przechowywane w temperaturze 4-6°C do czasu jego odbioru od producenta.

Oferowane na rynku schładzalniki do mleka wyróżniają się szerokim zakresem rozwiązań i wyposażenia technicznego, co pozwala na ich precyzyjne dostosowanie do specyfiki produkcji mleka w danym gospodarstwie. W odpowiedzi na specyficzne wymagania produkcji mleka istnieje możliwość doboru schładzalnika pod względem pojemności zbiornika, częstotliwości opróżniania, cech funkcjonalnych, a także nowoczesności wyposażenia obejmującego automatyzację wybranych zadań roboczych (w tym mycia i dezynfekcji), odzysk energii i inne.

Bogactwo oferty

Najpełniej można je przedstawić na przykładzie stacjonarnych rozwiązań zbiornikowych. Dostępne na rynku schładzalniki zbiornikowe są budowane w wersji otwartej lub zamkniętej, 2- bàdê 4-udojowej (przystosowanej odpowiednio do opróżniania codziennie lub co drugi dzień). Wśród schładzalników otwartych, z uchylną pokrywą, ze względu na kształt zbiornika wyróżnia się rozwiązania walcowe i wannowe. Grupę schładzalników zamkniętych tworzą zaś urządzenia ze zbiornikami o kształcie cylindrycznym i eliptycznym (typu cysterna).

Zbiornikowe schładzalniki stacjonarne zaliczają się do urządzeń o wysokim stopniu automatyzacji pracy. Jest to efektem spełnienia wymagań stawianych tego typu urządzeniom przez normę ISO, obowiązującą zarówno krajowych jak i zagranicznych producentów schładzalników. Przykładowo, zgodnie ze wspomnianą normą, otwarte schładzalniki zbiornikowe muszą być wyposażone w następujące zespoły:

  • mieszadło wolnoobrotowe, którego działanie nie powoduje pienienia i zmaślania mleka; wyposażone w funkcję automatycznego wyłączania pracy przy podniesieniu pokrywy,
  • termostat elektroniczny lub elektromechaniczny, sterujący procesem schładzania mleka i jego przechowywania z cyklicznym mieszaniem mleka w trakcie przechowywania,
  • system utrzymania temperatury, przeciwdziałający zamarzaniu mleka niezależnie od stopnia wypełnienia zbiornika.

Nie są to oczywiście jedyne wymogi, które musi spełniać nowoczesny schładzalnik zbiornikowy. Zbiornik na mleko powinien być wykonany z blachy kwasoodpornej, zaś termoizolacja z pianki poliuretanowej lub innego materiału zabezpieczającego przed wymianą ciepła z otoczeniem. W agregacie chłodniczym zalecane jest stosowanie ekologicznego czynnika chłodzącego, natomiast w układzie zasilania – systemu umożliwiającego podłączenie do instalacji jedno- lub trójfazowej.

Jarosław Wieczorek

Przedstawiciel na Polskę w Packo Inox nv

Specjaliści mówią: bakteriologiczna jakość mleka zależy głównie od tempa schładzania mleka do temperatury poniżej krytycznych 10°C i przechowywania go w temp. poniżej 4°C. Innymi słowy, im szybciej schłodzisz mleko tym będzie ono bezpieczniejsze i lepsze. A jeśli lepsze to otrzymasz wyższą cenę.

Dzisiejsze czasy to wysokie wymagania stawiane schładzalnikom. Wszyscy producenci i ich laboratoria szukają jak najlepszych rozwiązań. Nie inaczej jest w firmie Packo Inox nv w Belgii. Nasze doświadczenia w tej dziedzinie sięgają początków lat 60. Od tamtego czasu przez ponad 45 lat nasi inżynierowie udoskonalają aktualne i opracowują nowe rozwiązania. M.in. udało nam się skrócić czas chłodzenia z 180 minut (norma) do 30 minut! Ostatni rok to zredukowanie kosztów energii potrzebnej do schłodzenia mleka o 25%!

Współczesny schładzalnik do mleka powinien być wydajny, oszczędny, zautomatyzowany, prosty w obsłudze, zdalnie nadzorowany, ekologiczny. Niby dużo, ale schładzalniki Packo spełniają te wymagania w 100%.

Nasza oferta obejmuje schładzanie w dwóch systemach: bezpośrednim i pośrednim – wykorzystującym wodę lodową. Zabezpieczające od 2 do 6 udojów. Współpracujące z automatycznymi systemami udoju: otwarte o pojemnościach od 300 l do 2300 l oraz zamknięte od 1050 do 32 000 litrów. Nasza oferta to również silosy chłodnicze o pojemnościach od 12 000 do 35 000 l w dwóch wspomnianych wyżej systemach, jak i urządzenia do produkcji wody lodowej. Dzięki urządzeniom do wstępnego schładzania, schładzalnikom głównym jak i zintegrowanemu odzyskowi ciepła zabezpieczamy cały proces chłodzenia, odzysku energii i przechowywania mleka od udoju do odbioru przez mleczarnie. Dzięki takim funkcjom jak cyfrowe wskaźniki ilości mleka, niezależny nadzór i rejestracja wszystkich czynności schładzalnika, powiadamianie GSM, dostęp z komputera osobistego schładzalniki Packo to synonim nowoczesności i jakości.

Współpracujemy z wieloma mleczarniami na terenie całego świata. Dzięki rozbudowanej sieci serwisu i wykorzystaniu nowoczesnych technologii rozwiązujemy problemy praktycznie w ciągu 24 godzin.

Strona 1 z 2