Produkty proszkowe: Opakowania do mleka w proszku cz. 1

Oliwia Zakrzewska
Forum Mleczarskie Biznes 1/2023 (50)
opakowania do mleka w proszku 3
© fm

Proszki odznaczają się dużą trwałością mikrobiologiczną, a także wydłużonym czasem przechowywania. Znajomość oraz pomiary właściwości fizycznych i termicznych materiałów sypkich są konieczne w celu zoptymalizowania wielu procesów technologicznych. Udoskonalenie niektórych właściwości może przyczynić się do podniesienia atrakcyjności danego produktu, a to z kolei przekłada się w końcowym etapie na wzrost sprzedaży. Bardzo ważnym elementem wśród właściwości cieplnych produktów sproszkowanych jest ich stan fizyczny oraz struktura. Produkcja żywności sproszkowanej wymaga skomplikowanych procesów, takich jak suszenie, krystalizacja, aglomeracja, granulacja, mikrokapsułkowanie oraz rozdrabnianie. Wymagające są także kontrola warunków produkcji i jakości wytwarzanych produktów.

Mleko w proszku pełne jest produktem naturalnym, otrzymywanym przez prawie całkowite odparowanie wody metodą rozpyłową. Mleko w proszku pełne jest szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłu spożywczego, głównie przy produkcji czekolad, lodów, ciastek i kremów. Zawartość białka w PMP wynosi 26%, tłuszczu mlecznego 26%, laktozy 37%.

Mleko pełne w proszku zawiera wiele składników odżywczych ze szczególnym uwzględnieniem białka. Białko jest podstawowym elementem budulcowym ludzkiego organizmu i jest absolutnie niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Ponadto mleko pełne w proszku powinno charakteryzować się wysoką zawartością wapnia, fosforu, witamin A oraz B, a także lipidów. Do zalet sproszkowanego mleka w proszku zaliczyć można przede wszystkim łatwość przechowywania. Nie ulega ono zepsuciu tak szybko jak tradycyjne produkty mleczne. Termin przydatności mleka w proszku to około czterech miesięcy od momentu otwarcia opakowania.

Najważniejszymi elementami linii pakowania mleka w proszku są wagopakowaczka, która jest urządzeniem nasypującym do worka zadaną ilość produktu, a następnie zamykającym worek w drodze zgrzewania, zaszywania itp., oraz paletyzator, będący urządzeniem układającym napełnione worki na palecie. Możliwe jest zastosowanie paletyzatora stołowego lub robota paletyzującego, foliarki lub owijarki palet zabezpieczających ładunek na palecie folią typu stretch. Linię pakującą można wyposażyć w takie urządzenia jak waga kontrolna, detektor metali czy etykieciarka palet.

opakowania do mleka w proszku 1
© fm

Na rynku dostępne są rozwiązania od producentów w zakresie opakowań, które spełniają najwyższe standardy higieny – od pojedynczych maszyn po całe linie i zakłady. Bardzo ważnym i w pewnym stopniu odrębnym jest filar przemysłu żywności dla niemowląt. Mleko w proszku może wyróżniać się bardzo trudnymi parametrami w procesie napełniania w zależności od receptury, zawartości tłuszczu, metody suszenia, granulacji i rozdrobnienia. Nawet cechy tego samego produktu mogą się różnić w zależności od warunków produkcji. Ważne, aby urządzenia automatycznie dostosowywały się do ciągle zmieniających się warunków napełniania i pakowały mleko w proszku w sposób czysty, precyzyjny i wydajny. Na rynku dostępne są także w pełni automatyczne instalacje do napełniania i zamykania puszek dla mleka w proszku i żywności dla niemowląt. Linia taka w sposób automatyczny wykonuje wszystkie etapy pracy od pustej do napełnionej puszki. Specjalna technologia gazu ochronnego gwarantuje, że w puszce zostanie osiągnięta wartość resztkowa tlenu mniejsza niż 0,5%. Zapewnia to maksymalny okres trwałości zapakowanego produktu. Ważne są również technologie stosowanych napędów, a także łatwość utrzymania higieny produkcji i mycia uradzeń. Wymagania są tu niezwykle wysokie. Higieniczne zaprojektowanie linii jest absolutnie niezbędne, dlatego też taśmy przenośnikowe są wyposażane w motoreduktory o gładkich powierzchniach, w tym w montowane na silniku przetwornice częstotliwości do niezawodnego transportu puszek. Silniki gładkie są specjalnie zaprojektowane do łatwego czyszczenia. Mają aluminiowy korpus zoptymalizowany pod kątem mycia, a tam, gdzie to możliwe, na styku powierzchni mają płynne przejścia. W ten sposób płyny czyszczące i piana mogą się łatwo zmyć, co chroni silniki i skraca czas czyszczenia. Silniki są również pozbawiane wentylatora, więc nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania zarazków. Powinny spełniać warunek pyłoszczelności, także przed silnymi strumieniami wody ze wszystkich kierunków.

Monika Lipska Dyrektor ds. Rozwoju i Handlu TORPOLMonika Lipska

Dyrektor ds. Rozwoju i Handlu w firmie Torpol

Wiemy, że mleczarstwo to filar polskiej gospodarki. Polskie spółdzielnie i ich produkty mleczne konkurują na rynkach zagranicznych, szczególnie na terenie UE. Stopień wyposażenia zakładów mleczarskich jest również na wysokim poziomie. Ale mamy świadomość, że obecna sytuacja na runku gospodarczym odbija swoje piętno także w tym sektorze. Przedsiębiorcy szukają innowacyjnych rozwiązań, które zredukują koszty operacyjne – od wartości produktów do kosztów ponoszonych podczas bieżącej działalności, w tym energii elektrycznej. W związku z tym zakłady mleczarskie skupiają swoje działania na modernizacji parku maszyn od linii produkcyjnych po linie pakowania oraz przemianie energetycznej. Cel tych transformacji jest jeden – mają generować oszczędności.

Modernizacje przechodzą m.in. linie pakujące sypkie produkty mleczne w celu dostosowania ich do nowych trendów, które dokonały się w obszarze branży opakowaniowej. Worki papierowe typu Hot Lock/Easy Open to innowacyjne opakowania, które jako pierwsza w Polsce wprowadziła do swojej oferty firma Torpol. Nasze nowatorskie worki są gwarancją redukcji kosztów. Dzięki nim producenci sypkich artykułów mlecznych nie ponoszą nakładów finansowych na dodatkowe materiały takie jak krepa, igły czy nici. Są atrakcyjne również pod względem mniejszego ryzyka przedostania się do produktu części pochodzących z dotychczas stosowanych systemów zamykania.

Funkcjonalność naszych worków może potwierdzić jedna z największych spółdzielni mleczarskich w Środkowo-Wschodniej Europie. Mlekovita (SM) jako pierwsza w Polsce zastosowała tego rodzaju opakowania. W ślad za nią kolejne zakłady mleczarskie dostosowały swoje linie pakujące produkty sypkie.

Nadmienię, że nasze worki typu Hot Lock/Easy Open z innowacyjnym systemem zamykania i otwierania posiadają patenty oraz są w pełni bezpieczne, gdyż ich produkcja odbywa się przy zachowaniu najwyższych standardów jakości BRCGS AA+ i ISO 9001:2015.

Firma Torpol góruje w obszarze bezpiecznych, nowatorskich i ekonomicznych rozwiązań. Dodatkowo naszym partnerom gwarantujemy ciągłość dostaw. W okresie wahań na rynkach gospodarczych i wojennych niepokojów to dodatkowa wartość, dzięki której dajemy poczucie bezpieczeństwa.

Zastosowanie energooszczędnych silników trójfazowych odpowiedniej klasy sprawności zapewnia wysoką wydajność przy niskich kosztach eksploatacji. Ponadto komunikacja za pośrednictwem Profinet z silnikami, które są połączone szeregowo, zmniejsza liczbę kabli. Dzięki modułowej budowie przenośników taśmowych wszędzie można używać tego samego silnika, co znacznie ułatwia zakup. Gładkie silniki stosuje się również na przenośniku ślimakowym, który podaje mleko w proszku do mieszalnika, zaś solidny motoreduktor ślimakowy z osłoną napędza mieszadło. Kompaktowe jednostki napędowe zapewniają wysoką gęstość mocy, niezawodność oraz mają zapewnić bezproblemową pracę.

Do pakowania mleka konsumpcyjnego służą przede wszystkim taśmy trójwarstwowe PE koekstrudowane (współwytłaczane) białe lub czarno-białe. Materiał ten w dużym stopniu ogranicza dostęp światła do pakowanego mleka, szczególnie w zakresie długości fal niekorzystnych dla zachowania smaku. W przypadku mleka w proszku producenci opakowań proponują stosowanie sprawdzonych struktur laminatów jako opakowań o wysokiej barierowości z dowolnym nadrukiem fleksograficznym. W folie i laminaty zaopatruje się wiele zakładów mleczarskich. Dzięki nowoczesnej maszynie drukującej (bez zębatek) możliwe jest wykonywanie nadruków zdjęciowych do ośmiu kolorów, zachowując przy tym najlepszą jakość i powtarzalność druku.

Strona 1 z 2