Wirówki: Wirówki do mleka

Oliwia Zakrzewska
Forum Mleczarskie Biznes 4/2022 (49)

Mleczarnie coraz częściej decydują się na oddzielanie zimnego mleka do celów odtłuszczania, gdyż ten sposób pozwala zakładom mleczarskim na zapewnienie pożądanej zgodności jakościowej z wymogami nakładanymi przez klientów na np. mleko w proszku. Ważne jest, aby zastosowane rozwiązania zapewniały zachowanie odpowiednich właściwości fizycznych, mikrobiologicznych produktów, a co za tym idzie – możliwa jest produkcja zgodna ze specyfikacją klienta.

wirówka gea
© gea

Innowacyjne rozwiązanie GEA Proplus umożliwia:

  • poprawę odtłuszczenia mleka,
  • poprawę usuwania bakterii,
  • odzysk białka z jednoczesnym spadkiem zużycia wody,
  • wysoką wydajność,
  • stabilność pracy wraz z dbałością o środowisko,
  • obróbkę białka pozostającego w resztkach i pozostałościach po separacji mleka.

Rozwiązanie GEA Proplus wydłuża przerwy pomiędzy odstrzałami sięgające nawet 90 minut. Odzyskiwanie białka dzięki temu jest większe, mniejsze jest zaś zużycie wody i ilość powstających w ten sposób ścieków. Wdrożenie nowego rozwiązania na terenie istniejącego parku maszynowego w danym zakładzie możliwe jest poprzez modernizację istniejących rozwiązań bądź montaż nowych wirówek wraz ze zintegrowanym systemem Proplus, z możliwością dostosowania do wydajności i wielkości danej instalacji. Ponadto w portfolio firmy znajdują się wirówki do usuwania bakterii z mleka oraz z serwatki, od jednostopniowego, dwustopniowego i specjalnego oczyszczania mikrobiologicznego mleka spożywczego przez oczyszczanie mleka przeznaczonego do produkcji serów aż po odpowiednią obróbkę serwatki do produkcji koncentratu.

Wirówka oddzielająca bakterie ma za zadanie oddzielić przede wszystkim te z nich, które tworzą przetrwalniki, będące odporne na wysoką temperaturę, a do tego charakteryzujące się tolerancją na niskie temperatury, co jest wysoce niepożądanym zjawiskiem ze względu na obniżenie okresu przydatności mleka do spożycia. W przypadku serów obecność bakterii w późniejszym etapie przyczynia się do pojawienia się wad produktu, niespełnienia norm jakościowych i strat w produkcji. Odpowiednio skonstruowana wirówka zapewni odpowiedni poziom czystości surowca do produkcji. Dodatkowy system recyrkulacji umożliwia odczerpywanie do 3% objętości nadawy, która traktowana jako ciecz nośnikowa jest recyrkulowana z powrotem do odpływu. Taki zabieg pozwala na wysoką redukcję ilości przetrwalników sięgającą nawet 99%.

tabela 4.jpgtabela 7.jpg

Jak podkreśla firma Tetra Pak, głównym celem klaryfikatorów mleka jest usunięcie zanieczyszczeń. Wiele klaryfikatorów może być używanych tylko do gorącego lub zimnego mleka, ale dzięki klaryfikatorom Tetra Pak można zastosować oba procesy. Skuteczność usuwania mniejszych cząstek wzrasta wraz z temperaturą, a najbardziej efektywną redukcję leukocytów i bakterii osiąga się w temperaturze 50-60°C.

W procesie odtłuszczania mleka na ciepło celem jest oddzielenie kuleczek tłuszczu mlecznego od mleka odtłuszczonego. Proces separacji jest zwykle włączany do linii pasteryzacji i łączony z układem standaryzacji tłuszczu Tetra Pak. Śmietana wyjściowa z wirówki firmy może zawierać do 60% tłuszczu przy zachowaniu maksymalnej skuteczności odtłuszczania.

Skuteczność odtłuszczania naszych wirówek do ciepłego mleka została zoptymalizowana, a technologia AirTight firmy Tetra Pak zwykle zapewnia wydajność odtłuszczania do 0,04%. Podobnie jak we wszystkich wirówkach, na wynik wpływa szereg parametrów.

Gdy podgrzewanie mleka jest niepożądane, a wymagane są długie czasy pracy urządzeń, Technologia Hermetyczna AirTight umożliwia oddzielenie zimnego mleka w temperaturze 4-15°C. Lepkość i właściwości śmietanki w niskich temperaturach sprawiają, że technologia hermetyczna jest wskazaną formą separacji dla tego zadania – tym samym definiując standard w przemyśle mleczarskim. Wydajność wirowania zimnego mleka jest w dużym stopniu zależna od jakości mleka, temperatury, natężenia przepływu, kontroli procesu i wyboru wielkości separatora.

tabela 8.jpg

Bactofugi Tetra Pak są tradycyjnie włączane do wstępnej obróbki mleka na sery, gdzie zazwyczaj usuwane są bakterie przetrwalnikujące. Bactofugi są również stosowane w celu poprawy jakości proszków, spożycia mleka i śmietany, gdzie usuwane są typowo tlenowe zarodniki bakterii (np. Bacillus Cerus).

Skuteczność baktofugacji jest określana jako procentowa redukcja napływającego poziomu bakterii i zarodników. Ogólnie rzecz biorąc, skuteczność baktofugacji może wynosić do 99%. Aby utrzymać optymalną separację tłuszczu oraz długi czas produkcji, zachodzi konieczność usunięcia resztek ziarna i pyłu z serwatki, zanim serwatka dotrze do wirówki serwatkowej. Zainstalowanie wirówki klaryfikującej przed separatorem serwatki jest najbardziej skuteczną metodą oczyszczenia serwatki z ziarna. Klarowanie zwykle odbywa się w tej samej temperaturze co wirowanie serwatki, tj. w temperaturze obróbki w kotłach serowarskich. Natężenie przepływu, zawartość drobnych cząstek i godziny produkcji są ważnymi parametrami przy wyborze klaryfikatora.

Celem wirowania/odtłuszczania serwatki jest odzyskanie tłuszczu i uzyskanie odtłuszczonej serwatki o tak niskim poziomie tłuszczu jak to możliwe, aby ułatwić dalszą obróbkę i zwiększyć wartość serwatki. Po wstępnym oczyszczeniu mechanicznym wirowanie serwatki staje się bardziej wydajne, co skutkuje niską zawartością tłuszczu aż do 0,03%, w zależności od rodzaju serwatki.

Separatory serwatki Tetra Pak z technologią AirTight umożliwiają produkcję śmietany wysokotłuszczowej o zawartości tłuszczu powyżej 30% nawet przy temperaturze wejściowej serwatki poniżej 35°C.

Istnieją dwa rodzaje separatorów serwatki Tetra Pak: typ W i typ WD. Typ WD posiada specjalnie skonfigurowany stos talerzy, który umożliwia obróbkę serwatki z większym poziomem zapylenia w dłuższych cyklach produkcyjnych z nieznacznie gorszym wynikiem skuteczności wirowania.

Bezwodny tłuszcz mleczny – AMF

Bezwodny tłuszcz mleczny (AMF) jest produktem uzyskiwanym ze świeżego surowca i ma zawartość tłuszczu mlecznego przekraczającą 99,8%. Tłuszcz mleczny jest koncentrowany w kilku etapach do 99,5%, a następnie poddawany obróbce próżniowej. Olej maślany jest wytwarzany z różnych półproduktów i zawiera co najmniej 99,3% tłuszczu mlecznego.

Surowiec, śmietanka lub masło (przechowywane lub świeże), określa liczbę wymaganych kroków. Tabela obok przedstawia rozmiary maszyn zalecane dla poszczególnych etapów. Tetra Pak jest dostawcą linii AMF o największej wydajności na świecie i posiada bogate doświadczenia wynikające z dużej ilości instalacji.

Strona 2 z 2