Stara Mleczarnia SA rozwija swoją ofertę

artykuł sponsorowany
Bobolice © stara mleczarnia

Historia Starej Mleczarni SA związana jest z historią zakładu mleczarskiego w Zielinie. Firma, która powstała w 2017 roku, kontynuuje tradycje serowarskie sięgające roku 1928, a może nawet 1920. Zieliński zakład słynie z wytwarzania regionalnych serów dojrzewających, które obecnie, dzięki partnerskiej współpracy z jedną z sieci handlowych, są dostępne w całej Polsce. Od 2020 historię Starej Mleczarni współtworzy również zakład w Bobolicach (woj. zachodniopomorskie), który swoje przetwory mleczarskie produkuje od 1897 roku.


Trochę historii: na przełomie lat 1897-1898, kiedy na Pomorzu Zachodnim powstawały pierwsze związki spółdzielni mleczarskich, mleczarnia w Bobolicach przerabiała około 3 tysięcy litrów mleka na dobę. Po jej modernizacji w 1929 roku przerób powiększono do 15 tysięcy litrów. Powojenna historia mleczarni rozpoczęła się w 1948 roku, po przejęciu budynku od władz wojskowych. Od 1950 roku do dziś w Bobolicach wytwarzane są wysokiej jakości produkty mleczarskie.

Produkcja serów © stara mleczarnia

Początki produkcji wytwarzanego do dziś Sera Bałtyckiego (który w 2017 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez MRiRW) sięgają roku 1976. Do dziś zakład mleczarski w Bobolicach wytwarza także śmietanę, kefir, mleko, twaróg i masło. Wszystkie powstają tradycyjnie, wytwarzane rzemieślniczymi metodami. Dotąd produkty z Bobolic były znane ze swojej jakości głównie lokalnie. Teraz, dzięki Starej Mleczarni SA, trafią do szerszej dystrybucji, podobnie jak sery z Zielina.

– Przejęcie mleczarni w Bobolicach pozwala nam nie tylko rozszerzyć możliwości produkcyjne, ale też powiększyć nasz asortyment o kolejne przetwory mleczarskie, które już niebawem pojawią się na rynku, takie jak masło, twaróg czy śmietana. Długa tradycja produkcji tego zakładu i doświadczenie jego pracowników są dla nas istotnymi wartościami – mówi Zbigniew Waz, Prezes Starej Mleczarni SA. Dla Starej Mleczarni to naturalna droga rozwoju. Nie wszyscy wiedzą, że praktycznie od początku produkowała także masło. – Partie były niewielkie, masło powstawało jako dodatkowy produkt przy wytwarzaniu serów, z oddzielonej od mleka śmietanki, która była następnie ukwaszana i tradycyjnie zmaślana. Jego wyjątkowy smak przywołujący wspomnienia z dzieciństwa sprawiał, że wyprzedawało się niemal od razu – opowiada prezes firmy. Masło było kiedyś formowane ręcznie w kulki, sprzedawane głównie w małych sklepach ze zdrową żywnością. I choć obecnie będzie miało standardowy kształt kostki, jego jakość i smak pozostaną niezmienne.

Produkcja masła © stara mleczarnia

Obie mleczarnie, obok długiej tradycji produkcyjnej łączą podobne wartości, przywiązanie do naturalnego przetwórstwa mleka i lokalności. Zwiększanie możliwości produkcyjnych obu zakładów odbywa się w powiązaniu z utrzymaniem bezkompromisowej jakości, nad którą czuwają doświadczone zespoły pracowników (mleczarzy, serowarów). Przetwory mleczarskie są naturalne, zdrowe, wolne od dodatków chemicznych, charakteryzują się prostym składem. W produkcji liczą się tradycyjne receptury i rzemieślnicze metody wytwarzania. Tym produkty Starej Mleczarni SA wyróżniają się na sklepowych półkach.


Powiązane artykuły