Stara Mleczarnia: Będziemy produkować z najlepszego mleka w Polsce

Stara Mleczarnia
© juchowo farm

Kiedy w ostatnim czasie pojawiają się doniesienia o malejącej liczbie polskich gospodarstw ekologicznych, o trudnej sytuacji na rynku mleka ekologicznego, o niewystarczającym wsparciu dla producentów, Stara Mleczarnia SA pozyskuje najlepsze mleko w Polsce dzięki współpracy partnerskiej z Juchowo Farm.


Spółka Rolnicza Juchowo należąca do Fundacji im. Stanisława Karłowskiego w województwie zachodniopomorskim to największe w Polsce i jedno z największych w Europie gospodarstw biodynamicznych, które posiada certyfikat nadawany przez organizację Demeter International.

W gospodarstwie biodynamicznym takim jak to produkcja roślinna i zwierzęca muszą spełniać ściśle określone, restrykcyjne normy – należą do nich np. wymóg wypasania bydła czy stosowanie wyłącznie naturalnych nawozów w rolnictwie, prowadzenie prac polowych zgodnie z kalendarzem biodynamicznym. Krowy powinny przebywać na pastwiskach minimum 120 dni w roku po 6 godzin dziennie, w Juchowie jest to nawet 150-180 dni). Po zimie, już od połowy kwietnia są wypuszczane najpierw na 1-2 godziny, od połowy maja przebywają już na pastwiskach cały dzień, a od połowy czerwca całą dobę – zganiane do obory tylko na czas dojenia. Odżywiają się trawą, a zimą dobrej jakości sianem. Dba się o ich zdrowie, wydolność, długowieczność. Tak naturalny sposób hodowli i karmienia krów mają wpływ na doskonały smak i właściwości ich mleka.

© stara mleczarnia

Juchowo Farm produkuje wyjątkowe mleko o najwyższej jakości w Polsce. Jest to tzw. mleko sienne, które posiada certyfikat GTS (Gwarantowana Tradycyjna Specjalność). Badania wykonane na zlecenie gospodarstwa wykazały dużą zawartość kwasów tłuszczowych Omega-3 oraz sprzężonego kwasu linolowego (CLA), które mają niebagatelne znaczenie dla zdrowia. Wysoka zawartość tych składników jest charakterystyczna dla mleka krów przebywających na pastwiskach. Co więcej, mleko sienne jest lekkostrawne i bezpieczniejsze dla osób z alergią na mleko. Jest też doskonałym surowcem do produkcji serów ekologicznych. Stara Mleczarnia, wytwarzając swoje sery, nie prowadzi agresywnej obróbki mleka, dzięki czemu zachowuje ono swoje cenne właściwości. – Produkujemy metodami rzemieślniczymi, na bazie tradycyjnych receptur. Nie dodajemy też konserwantów, polepszaczy smaku, barwników czy innych substancji chemicznych, dzięki czemu sery są naturalne, zdrowe, mają wspaniały smak – mówi Zbigniew Waz, Prezes Zarządu Stara Mleczarnia SA.

Starą Mleczarnię i Juchowo Farm łączą podobne wartości: dbałość o zdrowie, naturalną produkcję, tworzenie miejsc pracy dla lokalnej społeczności. „Zdrowa ziemia – zdrowe rośliny – zdrowe zwierzęta – zdrowy człowiek” – te wzajemnie powiązane zasady podkreśla Monika Liberacka, Członek Zarządu Spółki Rolniczej Juchowo. W Juchowie aktywizuje się też zawodowo osoby niepełnosprawne, kształci młodzież, działa na rzecz ekologii, prowadzi prace badawczo-rozwojowe i propaguje ekologiczne odżywianie.

Gospodarstwa biodynamiczne świetnie rozwijają się w wielu krajach europejskich m.in. w Niemczech, w Austrii. W Polsce takie działania i taka produkcja to nisza. W Niemczech i w Austrii stale rośnie zarówno skup mleka siennego, jaki i sprzedaż produktów z tego mleka. To produkowane w Polsce było dotąd przeznaczone głównie na eksport. – Cieszymy się, że dzięki współpracy z Juchowo Farm będziemy mogli dostarczać ekologiczne produkty z tak doskonałego mleka na polski rynek – mówi Zbigniew Waz.

© stara mleczarnia

Powiązane artykuły