1. Podręcznik serowy
  2. Polskie marki
  3. Lazur Błękitny

Polskie marki: Lazur Błękitny

Pochodzenie

Nowe Skalmierzyce, 1959 r.

Rodzaj surowca

Mleko krowie pasteryzowane.

Typ sera

Dojrzewający pleśniowy, z przerostem pleśni Penicillium Roqueforti.

Miąższ

Kruchy wilgotny o grzybowych nutach smakowych. Ser Lazur Błękitny, jak wszystkie sery z przerostem szlachetnej pleśni, nieprzerwanie dojrzewa, a jego walory zmieniają się z każdym dniem, także po zapakowaniu w folię aluminiową i kartonik. Na powierzchni sera wytwarzają się maź i zawilgocenie, jego smak i zapach stają się coraz ostrzejsze, a porost pleśni mocniejszy. W początkowej fazie pleśń ma kolor biało-niebiesko-zielony, który w miarę postępu procesu dojrzewania staje się coraz intensywniejszy, zielono-szary. Jest to zjawisko naturalne, które świadczy o niestosowaniu środków  konserwujących.

Dojrzewanie

Ser Lazur dojrzewa kilka tygodni, w specyficznych warunkach.

Przeznaczenie kulinarne

Lazur Błękitny to klasyczny ser pleśniowy o zbilansowanym smaku. Charakterystyczna dla niego, pikantna nuta szlachetnej pleśni idealnie współgra z różnymi gatunkami mięs i wyraźnie podkreśla smak delikatnych warzyw. Niebanalnie odmienia smak deserów – nie tylko wytrawnych, a dodany do zup nadaje im kremową konsystencję i z powodzeniem zastąpi śmietankę.

Ciekawostki

Metoda produkcji wzorowana była na najlepszych francuskich recepturach, a jego pierwsza nazwa to Rokpol. Ser szybko podbijał kolejne podniebienia i niebawem stał się wizytówką mleczarni Lazur (SZGPR). Wysoka zawartość łatwo przyswajalnego białka, wapnia, magnezu, sodu i fosforu, a także witamin A i E sprawia, że jest wartościowym uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety. Błękitny polecać można również wegetarianom i osobom na diecie bezglutenowej, ponieważ do jego produkcji wykorzystywana jest podpuszczka mikrobiologiczna i jest wolny od glutenu. Ser powstaje bez użycia konserwantów i sztucznych barwników.

Nagrody

Najwyższą jakość i smak sera Lazur Błękitny doceniają nie tylko konsumenci, ale również profesjonalni kucharze i handlowcy. Lazur Błękitny wyróżniony został między innymi w Kulinarnym Konkursie Sera Good Cheese, a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznało Lazurowi Błękitnemu certyfikat Jakość Tradycja i znak Poznaj Dobrą Żywność.