1. Podręcznik serowy
  2. Europejskie specjalności
  3. Provolone

Europejskie specjalności: Provolone

Pochodzenie

Włochy, XIX wiek, początkowo wyłącznie na południu kraju. Obecnie produkowany jest głównie w dolinie Padu, w regionach Lombardia i Veneto.

Rodzaj surowca

Standardowo mleko krowie pełne pasteryzowane, w zależności od odmiany.

Typ sera

Podpuszczkowy dojrzewający, półtwardy.

Oznaczenie

Provolone Val Padana: włoskie DO kwiecień 1963 r., PDO czerwiec 1996 r.
Provolone del Monaco: PDO luty 2010 r.

Miąższ

Kremowobiały, zwarty, z małymi dziurkami, pokryty jasnozłotą (do złotobrązowej) skórką.Smak w zależności od rodzaju i czasu dojrzewania: Provolone Piccante – ostry pikantny; Provolone Dolce (słodki) – łagodny, delikatny, słodki, ser stołowy, barwa lekko żółta, do
białej.

Dojrzewanie

Standardowo do 4 miesięcy. W praktyce spotyka się również odmiany starsze 6-12 miesięcy, a nawet 2-letnie (odmiana Piccante).

Przeznaczenie kulinarne

Deska serów, idealny na przekąski, podawany tradycyjnie z chlebem; używany do potraw grillowanych z mięsa; pieczony i rozpuszczany bezpośrednio na grillu w folii. Posypywany do smaku z chilli i oregano, podawany z sosem chimichurri na bazie oliwy i aromatycznych ziół. Nadaje się zarówno na kanapki (młody) jak i do tarcia (starsze sery). Doskonale łączy się z winami czerwonymi o pełnym bukiecie.

Ciekawostki

Sery Provolone z północy są mocniejsze i bardziej aromatyczne niż ich odpowiedniki z południa Włoch. Provolone zwykle dojrzewa wisząc na linie.