1. Aktualności
  2. Świat
Chiny

Rośnie produkcja mleka w Chinach. To ważny sygnał

Źródło: USDA
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

USDA zwiększyło swoje szacunki dotyczące produkcji mleka surowego w Chinach w 2024 r. ze względu na większe pogłowie krów mlecznych (+3%). W 40 największych firmach zajmujących się hodowlą bydła mlecznego w 2023 r. hodowano 3 mln krów mlecznych, co oznacza wzrost o 35% w porównaniu z 2021 r. Skutkiem ma być spadek wolumenu importu mleka płynnego, pełnego mleka w proszku (WMP) i odtłuszczonego mleka w proszku (SMP) w 2024 r. 

Szacuje się, że import sera i masła spadnie umiarkowanie ze względu na trudności gospodarcze, które w dalszym ciągu wpływają na konsumpcję. Szacunki poziomu serwatki i produktów na jej bazie w 2024 r. również nie wyglądają optymistycznie, co ma związek ze spadającym wskaźnikiem urodzeń i niższym pogłowiem prosiąt.

USDA spodziewa się spadku importu mleka płynnego ze względu na wyższy krajowy poziom produkcji mleka UHT i płaski popyt krajowy. Wzrośnie również produkcja chińskiego WMP i SMP. Szacunki analityków wskazują również, że import serów do Chin w 2024 r. pozostanie na poziomie z 2023 r. USDA ponadto obniżył swoje szacunki dotyczące importu masła w 2024 r. z uwagi na spodziewaną niższą konsumpcję.

Wzrost produkcji surowego mleka w dalszym ciągu przewyższa konsumpcję, powodując nadpodaż w Chinach – podało dalej USDA. Powołując się na wiodącego eksperta branżowego podano, że nadwyżka mleka surowego głównych przetwórców mleka wyniosła 15 tys. ton dziennie w marcu 2024 r., co było znacznie wyższą wartością niż w 2023 r. Ceny mleka surowego w pierwszych 4 miesiącach 2024 r. nadal spadały, przy ostrzejszym tempie spadku niż w 2023 r. Ciągły spadek cen mleka szkodzi gospodarstwom mlecznym i sprawia, że wiele z nich przynosi straty. Według badania branżowego dotyczącego stanu produkcji i funkcjonowania ze 155 gospodarstw w marcu 2023 r. prawie 60% sprzedawało mleko po cenach niższych od kosztów produkcji. Na koniec 2023 r. odsetek gospodarstw sprzedających mleko ze stratą wyniósł ponad 70%.

Dane branżowe pokazują, że mniej niż 50% gospodarstw mlecznych jest własnością niezależną. Większość gospodarstw mlecznych to gospodarstwa duże, których właścicielami są m.in. przetwórcy mleka lub mają długoterminowe umowy z przetwórcami mleka. Mniejsze gospodarstwa mleczne zmuszone są do sprzedaży swojego mleka dealerom po wyjątkowo niskich cenach w przypadku nadpodaży surowego mleka i produktów mlecznych.

Pomimo niskich cen mleka, liczba gospodarstw sprzedających mleko surowe do certyfikowanych stacji skupu mleka surowego na terenie całego kraju na koniec 2023 r. wzrosła o ponad 40% rok do roku.

Produkcja mleka w Chinach pochodzi głównie z mleka krowiego. Pozostała produkcja mleka jest minimalna i obejmuje mleko kozie, mleko klaczy i mleko wielbłądzie. Produkcja mleka koziego powoli rośnie wraz z nowymi inwestycjami. W 2024 r. największa w Chinach w Mongolii Wewnętrznej farma kóz mlecznych liczy 50 tys. sztuk i jest to hodowla o wysokim standardzie. Całkowita zdolność produkcyjna wynosi około 120 ton dziennie.

Prowincja Shaanxi opublikowała „Plan działania na rzecz przemysłu mleka koziego na 100 miliardów dolarów”. Jej celem jest stworzenie dwóch nowoczesnych parków przemysłowych dla mleka koziego, których celem jest utrzymanie ponad 85% udziału w rynku krajowej produkcji mleka koziego w 2024 r.

Jak podaje USDA płynne mleko krowie spożywa się głównie w chińskich miastach. Według danych branżowych spożycie płynnego mleka w mniejszych miastach rośnie, podczas gdy w większych miastach zaczyna spadać. W tym pierwszym przypadku nadal istnieje szansa na dalszy wzrost spożycia, podczas gdy w dużych miastach zauważalny jest wzrost zainteresowania produktami z wyższej półki, takimi jak sery.

Warte przeczytania