1. Aktualności
  2. Świat
Nowa Zelandia

Fonterra dalej zmniejsza zużycie węgla

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
zakład w Waitoa
zakład w Waitoa
© fonterra

Po uruchomieniu nowego kotła na biomasę drzewną zakład produkcyjny Fonterra w Waitoa zużywa obecnie około 50% mniej węgla – podały służby prasowe spółdzielni Fonterra. Waitoa to trzeci zakład produkcyjny Fonterry, który w tym roku ograniczył zużycie węgla w ramach planu spółdzielni mającego na celu redukcję emisji w zakresach 1 i 2 o 50% do 2030 r. (w porównaniu z wartością bazową z 2018 r.).

Nowy kocioł na biomasę drzewną zmniejszy roczne emisje zakładu o co najmniej 48 tys. ton CO₂ₑ, co odpowiada usunięciu 20 tys. samochodów z dróg Nowej Zelandii i stanowi kolejny znaczący krok w przejściu spółdzielni na przyszłość niskoemisyjną. Anna Palairet, Dyrektor Operacyjna Fonterry, mówi, że Fonterra zobowiązała się do przejścia na bardziej zrównoważone paliwa w ramach swoich ambicji osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. – Bycie liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju jest strategicznym priorytetem dla Spółdzielni i wiemy, że mamy rolę do odegrania, pomagając Nowej Zelandii w osiągnięciu jej celów klimatycznych. Fonterra zainwestowała około 90 mln dolarów w ten nowy kocioł, co zapewni 3% redukcję naszych emisji. To tylko jeden z wielu projektów dekarbonizacyjnych realizowanych w całej spółdzielni.

– Na początku tego roku przeszliśmy z węgla na biomasę drzewną w naszym zakładzie w Stirling i ogłosiliśmy projekty w Hautapu, gdzie przekształcamy kotły węglowe na pellet drzewny, a także w zakładzie FBNZ Palmerston North, gdzie zainstalowaliśmy pompę ciepła i system solarny . Projekty te są kontynuacją wcześniejszych projektów dotyczących biomasy drzewnej w naszych zakładach Te Awamutu i Brightwater. Jeśli dodać do siebie redukcje emisji ze wszystkich projektów ukończonych lub będących w toku w naszych zakładach produkcyjnych, zmniejsza to naszą emisję CO2e o prognozowane 16% w stosunku do naszej wartości bazowej na rok 2018 – 279 tys. ton rocznie – co odpowiada 116 200 samochodom z dróg Nowej Zelandii – dodała Anna Palairet.

Instalacja nowego kotła w Waitoa pobudzi również lokalny przemysł biomasy drzewnej, a Wood Energy będzie dostarczać zrębki drzewne do zasilania kotła na biomasę. 

W Waitoa znajduje się także pierwsza elektryczna cysterna na mleko należąca do spółdzielni, Milk-E, która do tej pory zebrała ponad 5,5 mln litrów mleka i zakończyła 1004 zbiórki w gospodarstwach. Fonterra testuje elektryczną cysternę do mleka w ramach swojego planu ograniczenia emisji pochodzących z transportu.

Fonterra spodziewa się dalszej redukcji emisji poprzez połączenie inicjatyw w zakresie efektywności energetycznej i zmiany paliwa w sześciu zakładach produkcyjnych, które w 2024 r. nadal będą korzystać z węgla, a ostatecznie przestaną go używać do 2037 r. 

Fonterra jest w trakcie konwersji kotłów węglowych w zakładzie w Hautapu na pelety drzewne. Po ukończeniu na początku 2024 r. zakład w Hautapu zmniejszy emisję dwutlenku węgla o prognozowane 15 785 ton rocznie, co odpowiada usunięciu z dróg Nowej Zelandii około 6500 samochodów.

Dodatkowo oddano do użytku kocioł na biomasę drzewną Stirling, dzięki czemu zakład korzysta z całkowicie odnawialnej energii cieplnej na potrzeby ciepła procesowego. Zmiana na ten kocioł zmniejszy roczną emisję dwutlenku węgla o 18 500 ton – co odpowiada usunięciu z dróg Nowej Zelandii około 7 700 samochodów.

W 2020 r. zakład produkcyjny Te Awamutu przestawił swój kocioł węglowy na pelety drzewne, zmniejszając krajowe zużycie węgla przez spółdzielnię o 9%, co pozwoliło zaoszczędzić ponad 84 tys. ton emisji dwutlenku węgla rocznie – to samo, co wyeliminowanie z dróg 32 000 samochodów.

Zakład Brightwater w pobliżu Nelson przeszedł na współspalanie biomasy, co pomogło zredukować emisję CO2e o 25%, co odpowiada wyeliminowaniu z dróg 530 samochodów.

Spółdzielnia opracowuje plany przeniesienia swoich zakładów produkcyjnych wykorzystujących gaz ziemny na inne, bardziej zrównoważone źródła energii, takie jak biomasa, biogaz i energia elektryczna ze źródeł odnawialnych.

Warte przeczytania