1. Aktualności
  2. Polska
Nowa Zelandia

Fonterra wyjaśnia powody spadku cen PMP

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© fonterra

Miles Hurrell Chief Executive Officer w Fonterra w związku z dwukrotnymi obniżkami cen surowca opublikował list otwarty do dostawców mleka. Zdecydował się wyjaśnić powody tych decyzji oraz ujawnić plany na najbliższe lata. – Obecnie dużo słyszymy o rynku chińskim i zmniejszeniu popytu na importowane pełne mleko w proszku, który był jednym z głównych czynników spadku cen. Chciałbym wskazać kontekst obecnej dynamiki rynku i naszych oczekiwań w perspektywie średnio- i długoterminowej. 

– Silny wzrost krajowej podaży mleka w Chinach jest napędzany wysokimi cenami mleka surowego przez ostatnich kilka lat. Niedawno przedłużona w Chinach blokada związana z pandemią COVID-19 zmniejszyła popyt konsumencki na świeże przetwory mleczne i popyt ten nie powrócił jeszcze do wcześniej prognozowanego poziomu. Chińskim przetwórcom nie pozostało nic innego, jak tylko suszyć rozpyłowo nadwyżki mleka, co prowadzi do wzrostu i tak już dużych zapasów pełnego mleka w proszku – wyjaśnił Miles Hurrell. Dodał również: – Ogólnie rzecz biorąc, popyt na nabiał w Chinach nadal rośnie – tylko w wolniejszym tempie. Poza pełnym mlekiem w proszku, nasza działalność w Chinach radzi sobie dobrze, przy nadal silnym popycie na nasze produkty. Chiny są nadal największym na świecie rynkiem importu produktów mlecznych i wierzymy, że import pozostanie znaczącym rynkiem dla ważnej części asortymentu produktów w dającej się przewidzieć przyszłości.

Miles Hurrell przedstawił dodatkowo najnowsze wyliczenia nt. prognozowanego skupu mleka w sezonie 2023/24. Korekta mówi o spadku z 1480 do 1465 tys. ton. Zapowiedział również redukcję kosztów w całej spółdzielni o 1 mld NZD w ciągu 7 lat do 2030 r. To równoznaczne z kwotą ok. 550 mln euro. Fonterra chce osiągnąć cel poprzez szereg projektów:

  • poprawę efektywności operacyjnej, 
  • redukcję kosztów gotówkowych w całej firmie,
  • cyfryzację procesów biznesowych.

Prace nad wdrożeniem trwają już od pewnego czasu i obejmują działania mające na celu również uproszczenie prowadzenia działalności.

Warte przeczytania