1. Aktualności
  2. Polska
Nowa Zelandia

Zaskakująca decyzja: Fonterra obniża prognozę cen skupu

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© fonterra

Nowozelandzki gigant mleczarski ogłosił, że Spółdzielnia obniży cenę za mleko w obecnym sezonie 2021/22 z przedziału od 9,30-9,90 NZD za kg do 9,10-9,50 NZD za kg. Miles Hurrell, Dyrektor Generalny Fonterry mówi, że zmiana prognozy ceny mleka wynika z szeregu niedawnych wydarzeń, które miały krótkoterminowy wpływ na globalny popyt na produkty mleczne – w szczególności blokady w Chinach z powodu COVID-19, kryzysu gospodarczego na Sri Lance i konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

– Podczas gdy długoterminowe perspektywy dla mleczarni pozostają pozytywne i spodziewamy się, że światowy popyt i podaż będą bardziej zrównoważone w pozostałej części roku, zauważyliśmy, że te krótkoterminowe skutki przekładają się na ceny na platformie GDT. Na przykład średnie ceny pełnego mleka w proszku (WMP), kluczowego czynnika wpływającego na cenę mleka, spadły o 18% w ciągu ostatnich czterech sesji GDT – dodał Miles Hurrell.

– Jako eksporter do 140 krajów cały czas mamy do czynienia z tego rodzaju globalnymi wydarzeniami, ale w tej chwili widzimy wpływ wielu czynników. W połączeniu z presją inflacyjną nie jest zaskakujące, że kupujący są ostrożni. To będzie rozczarowujące dla naszych rolników, ale zmiana światowych cen przetworów mlecznych spada. Przy średniej 9,30 USD za kg bedzie to nadal najwyższa prognozowana cena mleka w historii spółdzielni.

– Patrząc na resztę roku, oczekuje się, że globalna produkcja mleka pozostanie ograniczona, ponieważ wysokie koszty paszy, nawozów i energii nadal wpływają na produkcję na półkuli północnej i spodziewamy się, że popyt się poprawi, gdy krótkoterminowe skutki zaczną ustępować – stwierdził Miles Hurrell.

Warte przeczytania