1. Aktualności
  2. Polska
Nowa Zelandia

Fonterra testuje zrównoważone i tanie ogniwa elektryczne

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© fonterra

Firma PolyJoule współpracuje z Fonterrą w zakresie zastosowania baterii wykonanej z polimerów przewodzących prąd elektryczny. Pod koniec ubiegłego roku na farmie Fonterra w Te Rapa zainstalowano pierwszą na świecie baterię organiczną na skalę przemysłową. Akumulator był wymieniany codziennie, co wspierało pracę w mleczarni przez 10 miesięcy.

Teraz spółdzielnia przenosi baterię do zakładu w Waitoa UHT narażoną na zakłócenia zasilania. Fraser Whineray, Dyrektor Operacyjny Fonterra skomentował to następująco: – Jesteśmy znaczącym użytkownikiem energii elektrycznej na około 2,5% zapotrzebowania krajowej sieci,dlatego zrównoważone i bezpieczne dostawy energii elektrycznej mają kluczowe znaczenie dla działania Spółdzielni. W Fonterra mamy strategię, aby przewodzić w zrównoważonym rozwoju, a partnerstwa innowacyjne są kluczowym elementem w osiągnięciu tego celu.

Akumulator PolyJoule charakteryzuje się niezwykłym parametrami, co może ostatecznie łączyć się z ultraszybkim ładowaniem naszej floty, w tym naszej elektrycznej cysterny Milk-E – dodał Fraser Whineray.

Dyrektor Generalny PolyJoule, Eli Paster dodał: – Obie firmy stawiają na zrównoważony rozwój w centrum naszch strategii i rozumiemy znaczenie niezawodnych, ekologicznych dostaw energii elektrycznej dla szybkiego schładzania surowego mleka w gospodarstwie, przetwórstwa i dystrybucji. Nowa Zelandia jest światowym liderem w ochronie środowiska. Fonterra jest światowym liderem w dziedzinie żywienia. Nie mogliśmy wymyślić lepszego partnera do współpracy.

Ponieważ baterie PolyJoule nie opierają się na licie, niklu ani ołowiu, materiały są łatwiejsze do pozyskania, a baterie są bezpieczniejsze i łatwiejsze w produkcji w dowolnym miejscu na świecie, w tym w Nowej Zelandii.

Instalacja baterii PolyJoule jest trzecim projektem dekarbonizacji, który został niedawno przyjęty przez zakład Fonterra w Waitoa. W zeszłym miesiącu ogłosił, że zakład zainstaluje nowy kocioł na biomasę, a także będzie domem dla Milk-E – pierwszej w Nowej Zelandii elektrycznej cysterny do mleka.

Warte przeczytania