1. Aktualności
  2. Świat
Nowa Zelandia

Fonterra ogłasza swój największy projekt dekarbonizacyjny

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© fonterra

Fonterra zamierza przekształcić dwa kotły węglowe na pelet drzewny w swojej siedzibie w Clandeboye w South Canterbury, co jest kluczowym krokiem w zobowiązaniu Fonterra do wycofania się z węgla do 2037 r. Inwestycja w wysokości 64 mln dolarów obniży ogólne emisje spółdzielni o 9%, co oznacza redukcję o 155 tys. ton CO2e rocznie, co odpowiada usunięciu ponad 64 tys. samochodów z dróg Nowej Zelandii każdego roku. Anna Palairet, dyrektor ds. operacyjnych Fonterra mówi, że projekt stanowi ważny kamień milowy w drodze Fonterry do zrównoważonego rozwoju, ponieważ dąży do 50,4% redukcji bezwzględnych emisji zakresu 1 i 2 do 2030 r. w porównaniu z poziomem bazowym z 2018 r.

– Ten projekt konwersji w Clandeboye jest kolejnym dowodem zaangażowania naszej spółdzielni w zrównoważony rozwój i działania na rzecz klimatu, a także kontynuacją udanych konwersji kotłów w naszych zakładach w Te Awamutu i Hautapu.

– Dokonując naszej największej dotychczas inwestycji w dekarbonizację, zmniejszamy nasz wpływ na środowisko – jednocześnie zabezpieczając odporność operacyjną. Ten projekt stanowi ważny kamień milowy w naszej drodze do przyszłości bez węgla.

Conrad Harle, kierownik ds. operacyjnych działu sery i białka w Fonterra dodał: –Przejście na pelet drzewny w zakładzie Clandeboye jest świetną wiadomością dla Wyspy Południowej, ponieważ odegra rolę w dywersyfikacji opcji energii odnawialnej w kraju, jednocześnie wzmacniając opcjonalność paliwa w zakładzie.

Konwersja jest współfinansowana w ramach wcześniej ogłoszonego partnerstwa EECA (Energy Efficiency and Conservation Authority). Umowa o partnerstwie obejmuje osiągnięcie przez spółdzielnię około 1,2 mln ton skumulowanej redukcji CO2 dzięki działaniom na rzecz redukcji węgla w tej dekadzie, co umożliwi spółdzielni podniesienie celu na rok 2030 z 30% do 50% całkowitej redukcji do 2030 r.

Dyrektor naczelny EECA, dr Marcos Pelenur skomentował to następująco: – To kamień milowy, który po raz kolejny podkreśla centralną rolę biopaliw w obszarze czystej energii i wykorzystanie inteligentnej technologii w zwiększaniu efektywności energetycznej”.

Zakończenie i uruchomienie dwóch kotłów zaplanowano na wrzesień 2025 r. Plany przejścia pozostałych kotłów na energię odnawialną będą kontynuowane w ramach szerszych planów dekarbonizacji spółdzielni.

W lutym 2024 r. zakład zakończył kolejny projekt dekarbonizacji, instalując system odzysku ciepła w zakładzie wytwarzającym laktozę. Był to pierwszy projekt współfinansowany w ramach EECA dla spółdzielni, który koncentrował się na efektywności energetycznej. Nowy system umożliwia odzyskiwanie ciepła oszczędzając 2,5 tony pary na godzinę i zmniejszając roczną emisję dwutlenku węgla o około 3 tys. ton – co odpowiada usunięciu około 1250 samochodów z dróg Nowej Zelandii.

Więcej szczegółów na temat prac spółdzielni mających na celu redukcję emisji związanych z rodukcją:

© fonterra

Warte przeczytania