1. Aktualności
  2. Świat
Nowa Zelandia

Fonterra kontynuuje dekarbonizację

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
Zakłady Fonterry w Nowej Zelandii © fonterra

Spółdzielnia przekształci swoje kotły węglowe w swoim zakładzie w Hautapu na pelety drzewne i zainstaluje pompę ciepła w swoim zakładzie przetwórstwa mleka w Palmerston North, który zaopatruje lokalny rynek. Oba projekty otrzymały wsparcie od Rządowego Funduszu Inwestycji w Dekarbonizację Przemysłu (GIDI) Process Heat Contestable Fund.

Fraser Whineray, Dyrektor Operacyjny Fonterra, powiedział, że spółdzielnia koncentruje się komercyjnie na redukcji emisji. – Istnieje wiele rozwiązań, których używamy do dekarbonizacji naszej działalności, a te dwa projekty są dobrym przykładem różnych dostępnych technologii. Po ukończeniu na początku 2024 r. zakład w Hautapu zmniejszy naszą emisję dwutlenku węgla o prognozowane 15 785 ton rocznie – co odpowiada usunięciu z dróg Nowej Zelandii około 6500 samochodów.

Pompa ciepła w zakładzie w Palmerston North przekształci ciepło odpadowe z systemu chłodniczego w źródło ciepła. Zmniejszy to ilość gazu ziemnego potrzebnego do ogrzewania procesu. Strona będzie również generować dodatkowe ciepło za pośrednictwem elektrowni słonecznej.

– To współfinansowanie GIDI pomoże Spółdzielni w realizacji dwóch projektów redukcji emisji z wyprzedzeniem. Pomoże nam to w dalszym dążeniu do celu, jakim jest redukcja emisji o 30% we wszystkich naszych zakładach produkcyjnych do 2030 r.

Fonterra otrzymuje do 2,5 mln dolarów dofinansowania na ukończenie prac w Hautapu i 425 tys. dolarów na projekt w Palmerston North.

Te projekty to tylko dwa z wielu realizowanych projektów mających na celu dekarbonizację działalności Fonterra, takich jak zakłady Waitoa i Stirling, które są w trakcie instalowania kotłów na biomasę drzewną w celu przejścia z węgla.

Kocioł w Stirling na biomasę drzewną wyznacza kolejny krok na drodze do całkowitego uzależnienia zakładu od energii odnawialnej w zakresie ciepła technologicznego. Zmiana na ten kocioł zmniejszy roczną emisję dwutlenku węgla o 18 500 ton – co odpowiada usunięciu około 7700 samochodów z dróg Nowej Zelandii.

Nowy kocioł na biomasę drzewną w Waitoa, który ma zostać uruchomiony w listopadzie 2023 r., zmniejszy roczną emisję dwutlenku węgla w tym miejscu o około 48 000 ton, co odpowiada usunięciu z dróg Nowej Zelandii około 20 000 samochodów.

Warte przeczytania