1. Aktualności
  2. Polska
Polska

W Polmleku działamy sprawnie i szybko. Możemy szybko zwiększyć moce produkcyjne

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© grupa polmlek

Zapytaliśmy Zbigniewa Juzwika Dyrektora Operacyjnego nadzorującego serownię w Lidzbarku Warmińskim – Grupa Polmlek o wymagania odbiorców w kraju i za granicą wobec polskich serów. Jakie są to oczekiwania i jak się je spełnia? – Jesteśmy jako Grupa Polmlek dużym eksporterem nabiału, w tym serów. Różni odbiorcy to różne wymagania, dlatego staramy się im sprostać. Opracowujemy najpierw proces technologiczny, a następnie wykonujemy próby produkcyjne, które są później oceniane przez nasz zespół. Jeżeli produkt spełnia oczekiwania klienta, to możemy rozpocząć produkcję. Sukcesem jest to, że działamy sprawnie i szybko – już po kilku tygodniach od zapytania o możliwość wyprodukowania sera o konkretnych parametrach jesteśmy gotowi do produkcji na pełną skalę, czyli wdrożenia nowej receptury.

 

– Udaje nam się to tylko dzięki sprawnemu zespołowi serowarów, technologów i pracowników laboratoriów. Dodam jeszcze, że te ostatnie mamy bardzo doinwestowane – urządzeń analitycznych na najwyższym światowym poziomie zazdroszczą nam pracownicy naukowi uczelni wyższych. 

– Oczywiście należy tu wspomnieć o licznych certyfikatach i normach bezpieczeństwa, które musimy spełniać. Posiadamy certyfikaty Kosher, Halal, dodatkowo BRC i ISO. W przypadku produktów dla klientów koszernych i dla krajów arabskich również użyte w produkcji dodatki muszą posiadać certyfikat. W przypadku produkcji koszernej certyfikacja wygląda tak, że rabinowie najpierw w celu zatwierdzenia odwiedzają gospodarstwa rolne, a później przeprowadzają inspekcję całego procesu produkcji, aż do zapakowania produktu. W ten sposób cały proces jest nadzorowany. To duże wyzwanie – podkreślił Zbigniew Juzwik.

Zapytaliśmy naszego rozmówce, jak zmieniły się zdolności produkcyjne zakładu w Lidzbarku. – Do niedawna produkowaliśmy około 2200 ton serów miesięcznie. Obecnie to prawie 3000 ton serów miesięcznie i jesteśmy w stanie szybko zwiększyć tę sporą już moc produkcyjną, gdy zajdzie potrzeba. W Grupie posiadamy cztery nowoczesne i bardzo wydajne serownie – w tym należącą do Ceko, produkującą Sery z Goliszewa: Jagna, Antek, Boryna, Dobrodziej. Sery z Goliszewa to marka premium uzupełniająca naszą ofertę. Między zakładami w Grupie Polmlek ściśle ze sobą współpracujemy i elastycznie się uzupełniamy – dodał nasz rozmówca.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania