1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Cuiavia (OSM) zainwestowała w wirówkę i fotowoltaikę

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Mleczarnia Cuiavia w 2022 r. skoncentrowała się na produkcji mleka w proszku i serwatki, które to grupy asortymentowe wzrosły wolumenowo o 11% i 13%. Trzecią największa grupą produktową były napoje mleczne, ale ich dynamika okazała się niższa niż rok wcześniej. Najszybciej rosnącą grupą były serki homogenizowane, tu dynamika sprzedaży przekroczyła 20%. Spółdzielnia słynie również z produkcji twarogów oraz śmietan i śmietanek. To były po produktach proszkowych i napojach mlecznych największe grupy produktowe.

Mleczarnia w Inowrocławiu kontynuowała w 2022 r. procesy inwestycyjne. Do największych zeszłorocznych inwestycji należała wirówka Alfa Laval do odtłuszczania gorącego mleka, dalej agregat rozpylający i nadziewarka próżniowa do serowni. Do innych działań inwestycyjnych należała instalacja fotowoltaiczna 50 kW na magazynie opakowań i termomodernizacja budynku produkcyjnego. Zgodnie z umową z grudnia 2022 r. do końca 2023 r. trwać będzie rozbudowa instalacji fotowoltaicznej.

W 2022 r. Spółdzielnia odczuła wzrost cen prądu o 20%. Cena pary technologicznej wzrosła o 100%, co miesięcznie zwiększyło koszty o 600 tys. zł. W celu obniżenia kosztów zmaksymalizowano obciążenie linii technologicznych poprzez aktywne działania w zakresie skupu surowca. W 2022 r. przerabiano 210 tys. litrów na dobę.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania