1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Grupa Polmlek drugą firmą przetwórstwa spożywczego

Źródło: Grupa Polmlek
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

W rankingu 500 największych firm Rzeczpospolitej, Grupa Polmlek z przychodem ponad 9,8 mld zł za 2022 rok, wyprzedziła Grupę Mlekovita i Mlekpol (SM). Wśród 500 największych firm tylko Grupa Maspex, jako producent wyrobów spożywczych znalazła się wyżej niż Polmlek. Opublikowany na początku maja 2023 r. ranking Rzeczypospolitej „Lista 500" pokazał spektakularny wzrost pozycji Grupy Polmlek. Polmlekowi udało się zwiększyć przychody o ponad 70%. Zeszłoroczne przychody w wysokości 9,8 mld zł pozwoliły na wygenerowanie rekordowego w historii Grupy Polmlek zysku. Tym samym Grupa Polmlek wyprzedziła dotychczasowego lidera w branży mleczarskiej – Grupę Mlekovita i zajęła 54 miejsce w rankingu.

Według rankingu RP „Lista 500” Grupa Polmlek jest aktualnie największą polską firmą mleczarską, a w kategorii producentów spożywczych plasuje się na drugim miejscu po Grupie Maspex (33 w rankingu). Sukces Grupy Polmlek jest przede wszystkim efektem udanych akwizycji, odważnych decyzji biznesowych i dynamicznego rozwoju eksportu. Wyroby Grupy Polmlek są dziś sprzedawane w blisko 140 krajach, a do 14 polskich, prężnie modernizowanych zakładów dołączyła duża, północnoafrykańska mleczarnia – Jibal w Maroku. 

Grupa Polmlek stawia na wysoką specjalizację i elastyczność swoich zakładów. Funkcjonując w grupie poszczególne podmioty zyskują stabilność ekonomiczną i możliwość działania wg know-how wypracowanego podczas niemal 30-letniego doświadczenia. Na tegoroczny wynik finansowy składają się m.in. przychody przejętej przed kilkoma laty Grupy Lacpol, która w barwach Polmleku znacznie poprawiła rentowność. Grupa Polmlek wkroczyła odważnie na rynek serów premium inwestując w promocję Serów z Goliszewa, wzmocniona została także obecność Grupy na rynku HoReCa, natomiast największy i najnowocześniejszy zakład Grupy – mleczarnia w Lidzbarku Warmińskim to dziś lider produkcji i eksportu wysokospecjalistycznych proszków. 

Miniony rok był bardzo trudny dla biznesu. Gospodarka wyhamowała, głównym czynnikiem generującym niepewność była galopująca inflacja, do tego chaos legislacyjny, zmiany w podatkach, rosnące koszty prowadzenia działalności, wojna za wschodnią granicą, a to wszystko, bo dwóch ciężkich latach pandemii. Mimo to, w tej niestabilnej rzeczywistości, Polmlek elastycznością decyzji, dynamiką działań, szybkim dostosowywaniem się do potrzeb rynków międzynarodowych wypracował rekordowy przychód. 

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania