1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Zakład w Bieruniu coraz mniej wpływa na środowisko

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© danone

– Nasza fabryka ma strategiczną pozycję Danone w Europie jako jeden z najważniejszych ośrodków produkcyjnych. Produkty ze Śląska trafiają nie tylko do polskich sklepów, ale łącznie ponad 20 krajów, w tym USA. Z kolei przetwarzane w Bieruniu mleko pochodzi od lokalnych rolników – pozyskujemy je od 146 dostawców z województwa śląskiego i kujawsko-pomorskiego – mówi Rafał Piwowarski, Dyrektor Fabryki Danone w Bieruniu. Realizując program rozwoju rolnictwa regeneratywnego, wspieramy naszych dostawców mleka w prowadzeniu gospodarstw w sposób zrównoważony, z dbałością o dobrostan zwierząt i jakość gleb – dodaje.

Dla bieruńskiej fabryki – jako wiodącego ośrodka produkcyjnego Danone – przy podejmowaniu decyzji biznesowych i inwestycyjnych, jednym z kluczowych kryteriów są działania zmniejszające wpływ na środowisko naturalne. Między innymi dzięki wdrażaniu nowoczesnych technologii, optymalizacji procesów produkcyjnych, a także skutecznemu wdrożeniu zasad tzw. hierarchii postępowania z odpadami w sposób przyjazny środowisku, aż 99,96% odpadów generowanych w fabryce w Bieruniu trafia do recyklingu lub odzysku.

Nie tylko zarządzanie odpadami wyróżnia Bieruń na tle fabryk w Polsce i na świecie, ale również podejście do redukowania śladu węglowego, które jest jednym z kryteriów branych pod uwagę przy każdej inwestycji realizowanej w fabryce. Również redukcja śladu wodnego, jak i optymalizacja procesu oczyszczania ścieków, są istotnymi elementami, dla których podejmujemy wysiłki. Fabryka, tam gdzie to możliwe, wdraża w procesach podejście 3R (Reduce, Reuse, Recycle), z roku na rok zwiększając udział ponownie wykorzystywanej wody. Zmodernizowana w ostatnim czasie oczyszczalnia ścieków została dostosowana do wysokich standardów obowiązujących w Grupie spółek Danone, wyższych niż krajowe przepisy prawa, co przyczyniło się do redukcji związków biogennych o ok. 70%. Dokładnie 100% energii elektrycznej wykorzystywanej w zakładzie i magazynach pochodzi ze źródeł odnawialnych, na co zakład posiada gwarancję pochodzenia.

Do 2030 r. Danone wdroży nowe praktyki i programy dot. aspektów zdrowotnych oraz w zakresie ochrony i odnowy zasobów planety. Ambicją Danone jest m.in. zmiana postaw żywieniowych Polaków i popularyzacja w Polsce diety fleksitariańskiej. Firma deklaruje także, że do 2025 r. opakowania wszystkich jej produktów w 100% będą zdatne do recyklingu, a do 2050 osiągnie neutralność klimatyczną (Net Zero Carbon). Danone będzie zachęcać kolejne polskie przedsiębiorstwa do podejścia do procesu certyfikacji i dołączenia do ruchu B Corp.

– Dołączamy do światowego grona liderów ESG – chcemy pokazywać najlepsze praktyki stosowane w Danone innym firmom, ale również usprawniać nasze dotychczasowe działania. Ruch B Corp to miejsce wymiany wiedzy pomiędzy liderami świadomego i odpowiedzialnego społecznie i ekologicznie biznesu. Jesteśmy pierwszą tak dużą firmą w Polsce z certyfikatem B Corp. Chcemy zachęcać kolejne przedsiębiorstwa do podejścia do procesu certyfikacji, a tym samym edukować biznes oraz społeczeństwo na temat konieczności transformacji modeli biznesowych w dobie obecnych wyzwań klimatycznych i innych. Widzimy w tym naszą misję i wierzymy, że będziemy motorem pozytywnych zmian w polskim biznesie – zapewnia Marek Sumiła, Dyrektor Zarządzający Danone.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania