1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Decyzja o zakupie energii jest obarczona ryzykiem

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© włoszczowa (osm)

– Mleczarnia we Włoszczowie z wyprzedzeniem zainwestowała w nowoczesne rozwiązania energetyczne, zanim ceny nośników energii stały się poważnym problemem dla wielu zakładów. Jak to wygląda obecnie – powiedział Prezes Zarządu mleczarni Włoszczowa (OSM), dr Ryszard Pizior. – Jesteśmy zabezpieczeni na wypadek ograniczeń w dostępie do energii. Sytuacja z energią jest bardzo niestabilna z uwagi na bardzo wysokie ceny oraz możliwe przerwy w dostawach. Pamiętajmy, że w przeszłości kupowaliśmy energię z Ukrainy, Szwecji czy Niemiec, a obecnie może to nie być możliwe. Zakupów energii dokonuje się w oparciu o ceny giełdowe, które są wielokrotnie wyższe niż rok wcześniej, a decyzja o zakupie jest obarczona ogromnym ryzykiem. Uważam, że tak nie powinno być. Nie jest przecież normalne, że ceny rosną 6-krotnie. 

– Jak to się ma do produkcji żywności i bezpieczeństwa żywnościowego kraju? Małe i średnie firmy nie ucierpią w tym samym stopniu – rząd zadbał o zablokowanie cen energii. Duże firmy zapłacą za energię nawet kilkaset procent więcej. 

– Dzięki inwestycjom, które zostały przeprowadzone w latach 2020-21, zużywamy mniej energii, mimo że przerób mleka wzrósł o w ciągu ostatnich 3 lat ponad 20%. Były to inwestycje w infrastrukturę techniczną oraz w zwiększenie mocy przerobowych. Wprowadziliśmy również bardzo wiele zmian natury organizacyjnej. Aktualnie pracujemy nad kilkoma projektami, które mają wykorzystywać rozwiązania innowacyjne i w efekcie zwiększyć możliwości przerobowe i szeroko rozumianą efektywność – dodał dr Ryszard Pizior.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania