1. Aktualności
  2. Polska
Wielka Brytania

Sygnały spadku cen mleka w skupie

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Produkcja mleka w Wielkiej Brytanii osiągnie 12,44 mld litrów w sezonie 2022/23, co oznacza wzrost o 0,7% w porównaniu z sezonem poprzednim – podała organizacja rolnicza AHDB. Większy wolumen oznacza łącznie 175 mln litrów mleka więcej niż mówiła wcześniejsza, wrześniowa prognoza Związku. AHDB wskazuje, że to wydajność były głównym motorem zmian w produkcji w ciągu ostatniego roku, kiedy wysokie koszty hodowli wywierały presję na budżety gospodarstw rolnych. W rezultacie od lipca 2021 r. do września 2022 r. produkcja była niższa. Jesienna zmiana pogody dała późny impuls do wzrostu traw, co w połączeniu z korzystnym stosunkiem cen mleka do paszy zapewniło wzrost produkcji.

Dostawy brytyjskie w ciągu trzech miesięcy od września do listopada wyniosły łącznie 3 032 mln litrów, co stanowi wzrost o 2,5% (74 mln litrów) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy produkcja została stłumiona przez rosnące koszty. Jest to również o 92 mln litrów więcej niż wcześniej prognozowano.

Przewiduje się, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy wydajność utrzyma się na wysokim poziomie dzięki wysokim cenom mleka i stabilnej liczbie stad udojowych.

W związku z niższym popytem konsumenckim pojawiają się pierwsze obniżki cen mleka na styczeń. Przetwórcy mogą mieć trudności z przeforsowaniem dalszych podwyżek cen, ponieważ trwa kryzys kosztów utrzymania, a to ogranicza zdolność do utrzymania cen mleka na obecnym poziomie – głosi oświadczenie Związku.

Warte przeczytania