1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Hochland Polska uruchomi instalację kogeneracyjną w zakładzie w Węgrowie

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© hochland polska

W najbliższym listopadowym numerze Forum Mleczarskiego Handel rozmawiamy m.in. z Jackiem Wyrzykiewiczem, PR & Marketing Services Managerem m.in. na temat niestabilnych i wysokich cen energii. 

– Wraz z napływem kolejnych doniesień o wysokich cenach energii, o możliwych brakach w zaopatrzeniu w węgiel oraz gaz, przedsiębiorcy coraz bardziej obawiają się blackoutów i szykują awaryjne rozwiązania – powiedział Jacek Wyrzykiewicz. – My wnioskowaliśmy o wyłączenie zakładów przemysłu spożywczego z ograniczeń w dostawie energii oraz – alternatywnie – o inny sposób naliczania mocy minimalnych. 

– Z naszego punktu widzenia branża spożywcza jako sektor strategiczny powinna być wyłączona z planów wprowadzania ograniczeń. Jeśli to nie byłoby możliwe z jakichś względów, to zdecydowanie powinno dokonać się korekty sposobu określania mocy minimalnej. Aktualnie obowiązujący, określony w rozporządzeniu algorytm w żaden sposób nie przystaje do realiów prowadzenia działalności w naszej branży – zwrócił uwagę nasz rozmówca.

– Oczywiście prowadzimy wiele różnych prac, które pozwolą nam odnaleźć się w tej trudnej sytuacji. To między innymi projekt, którego celem jest zakup generatora zasilanego gazem dla jednego z naszych zakładów. Będzie to dla nas rezerwowe źródło zasilania w energię elektryczną i ciepło – wskazał Jacek Wyrzykiewicz.

– Prowadzimy też projekt będący w fazie uzyskiwania pozwoleń – budowy własnej instalacji kogeneracyjnej w węgrowskim zakładzie. Liczymy na otrzymanie wszelkich niezbędnych dokumentów i pozwoleń w najbliższych miesiącach. Mamy już wybranego wykonawcę instalacji. Naszym celem jest posiadanie własnego źródła kogeneracyjnego w drugiej połowie 2023 roku – dodał Manager Hochland Polska. 

– W obecnej sytuacji geopolitycznej może zdarzyć się, że w przypadku dużych problemów – wprowadzenia jednocześnie ograniczeń w poborze energii elektrycznej i gazu – prowadzenie biznesu będzie niemożliwe. Mamy jednak nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie.

Więcej na ten i inne aktualne tematy – w Forum Mleczarskie Handel 6/22 (listopad).

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania