1. Aktualności
  2. Polska

Wcześniejsze umowy i fotowoltaika dają oszczędności w mleczarni

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
fragment katalogu produktowego spółdzielni
fragment katalogu produktowego spółdzielni
© nowy sącz (osm)

– Na całe szczęście my jako zakład mamy ceny energii negocjowane i podpisujemy umowy z wyprzedzeniem. Na ten rok mamy wynegocjowaną cenę energii na kwotę 282 zł, na rok 2023 – 235 zł. Jeśli chodzi o gaz też jesteśmy zabezpieczeni wcześniejszymi umowami i mamy stawkę na ten rok 98 zł za MWh na następny rok 127 zł za MWh. Z tego tytułu mamy oszczędności na kwotę 1 mln złotych rocznie. Sumując te dwa czynniki energetyczne oszczędzamy około 2 mln zł rocznie.  – powiedzieli przedstawiciele Zarządu mleczarni Nowy Sącz (OSM).

– Na tę chwilę dostawcy energii i gazu wywiązują się z umów i nie podnoszą cen i mamy nadzieję, iż tak zostanie, ponieważ przy takiej skali zużycia jak nasza i cenach jakie obowiązują nasz budżet został by mocno zachwiany i moglibyśmy tego nie wytrzymać finansowo – dodaje Zarząd.

Jak podaje mleczarnia, nowa instalacja fotowoltaiczna 50 kW dała w okresie VII-XII 2021 r oszczędności w wysokości 14 tys. zł. Jak podkreślił Zarząd: – Ta inwestycja w dużej mierze zależy od warunków pogodowych, na które nie mamy wpływu. Przy dobrym słonecznym okresie pracuje i są korzyści natomiast przy dniach pochmurnych nie produkuje energii. Ale jest to zawsze wartość dodana, która choć na małą skalę, to daje nam oszczędności. Biorąc jednak ceny prądu jakie są dostępne na giełdzie w obecnej chwili okazuje się że jest to trafiona inwestycja.

Pomimo niestabilnej i nieprzewidywalnej sytuacji na rynku mleczarnia Nowy Sącz (OSM) jeszcze w 2021 r. oddała do eksploatacji pomieszczenie produkcyjne z wanną do serka ziarnistego oraz zaadaptowała pomieszczenie na magazyn. Ważnym wydatkiem była modernizacja przepompowni ścieków i zakup agregatów chłodniczych. Działa także instalacja do zagęszczania serwatki oraz instalacja fotowoltaiczna 50 kW. Łącznie w 2021 r. mleczarnia wydała na inwestycje 1,36 mln zł.

W 2022 r. firma planuje wdrożyć normę IFS i utrzymać certyfikat upoważniającego do produkcji wyrobów ekologicznych. Oprócz tego planowany jest remont instalacji elektrycznej na linii Alborn, remont wirówki na linii serwatki oraz remont nalewarki PET. Zarząd zakupi także urządzenia do formowania bundzu krowiego (wózki z prasą) oraz pompy do produktów fermentowanych. Innym zadaniem jest zakup urządzeń do kotłów parowych.

W okresie od stycznia do grudnia 2021 r skup mleka wyniósł 16,34 mln l. W stosunku do poprzedniego roku skup był wyższy o 340 tys. litrów (dynamika w skupie 102,12%). – Mleko skupujemy z 6 powiatów i 22 gmin województwa małopolskiego. Skup prowadzony jest z 132 gospodarstw indywidualnych oraz 146 dostawców dostarczających do 35 punktów odbioru mleka. Do spółdzielni w omawianym okresie dostarczało 304 dostawców i jest to mniej o 25 osób. Do zmniejszenia liczby dostawców wynikającej z naturalnych przyczyn jak: zaprzestanie produkcji, emerytura, doszły odejścia do konkurencji. W ostatnim okresie odnotowaliśmy agresywne działania konkurencji w zakresie podjeżdżania do naszych dostawców – dodał Zarząd mleczarni.

Ostatnie wiadomości o firmie