1. Aktualności
  2. Polska
Szwajcaria

Szwajcarzy otwierają dużą serownię na 10 tys. ton sera

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
Nowoczesna serownia w szwajcarskim Emmen
Nowoczesna serownia w szwajcarskim Emmen
© emmi

Firma Emmi (największy przetwórca mleka w Szwajcarii) oficjalnie otworzyła nową, oszczędną serownię w Emmen (miejsce znane z pochodzenia sera Emmentaler). Inwestycja o wartości 50 mln CHF to jedna z najważniejszych inwestycji w historii tego znanego producenta produktów premium. Zakład jest nastawiony na długoterminowy rozwój w strategicznym segmencie serów specjalistycznych. – Widzimy dalszy potencjał wzrostu w strategicznym segmencie serów specjalistycznych, nie tylko w eksporcie – powiedział na otwarciu Marc Heim, Wiceprezes Wykonawczy Emmi Szwajcaria.

Blisko dwa lata po wydaniu pozwolenia na budowę, nowa serownia została oficjalnie otwarta w obecności oficjalnych gości wyższego szczebla m.in. Fabiana Petera, przedstawiciela Rady Rządowej kantonu Lucerna , oraz Petera Hegglina, członka Rady Stanu Zug. – Kanton Lucerna jest dumny, że tak ważna firma, znana daleko poza granicami kraju, ma tu swoją siedzibę i pozostanie w Lucernie – dodał Fabian Peter, wyjaśniając znaczenie gospodarcze inwestycji.

Opierając się na modelu zrównoważonego rozwoju Emmi i przyjętej ścieżce redukcji netZERO 2050, Emmi w dużej mierze opiera się w nowej serowni na energii odnawialnej. Oprócz istniejącego systemu zrębkowego i fotowoltaicznego, produkcja energii odnawialnej jest rozbudowywana o dodatkowe moduły fotowoltaiczne zainstalowane na dachu nowego budynku. Co ciekawe, bardziej wydajne procesy produkcyjne pozwolą zaoszczędzić 70 mln litrów wody rocznie przy produkcji około 10 tys. ton serów. Dzięki tej oszczędności nowa serownia będzie praktycznie neutralna dla zasobów wodnych.

Warte przeczytania