1. Aktualności
  2. Polska
Chiny

Danone odsprzedaje udziały w chińskich firmach i odkupuje Dumex

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Danone ogłosił, że zgodził się sprzedać firmie Mengniu Dairy 25% udziałów, które firma posiada w spółce Yashili oraz sprzeda 20% udziałów w Inner Mongolia Dairy Industry. Równolegle Danone nabędzie od spółki Yashili pakiet 100% udziałów w spółce Dumex Baby, wytwarzającej produkty dla niemowląt. To ciekawa sytuacja, gdyż marka Dumex została w 2015 r. przejęta przez Chińczyków właśnie od Danone. 

Wówczas Chińczycy zapłacili 150 mln euro przy obrotach generowanych przez Dumex w wysokości 500 mln euro. Wówczas produkcja odbywała się w Nowej Zelandii, a surowiec pochodził również z tego kraju. Spółka spodziewa się, że transakcje zostaną dopięte najwcześniej do końca roku, ale nie jest konieczne zsynchronizowanie ich ze sobą.

Chiny pozostają rynkiem strategicznym dla Danone. Mengniu Dairy jest drugą, największą firmą mleczarską w Państwie Środka z obrotami 9,47 mld euro w 2020 r. (po przeliczeniu z juana). Yashili jest zaś firmą kontrolowaną przez Mengniu Dairy. Inner Mongolia Yili Industrial to największa firma mleczarska w Chinach, a jej obroty roczne wyniosły w 2020 r. 12,06 mld euro.

Warte przeczytania