1. Aktualności
  2. Polska

Tetra Pak: Wyzwaniem jest porównanie „przyjazności dla środowiska” wyrobów mleczarskich

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes
Autor: Janusz Górski
© tetra pak

– Obecne przemysłowe rozwiązania technologiczne co do zasady wciąż naśladują tradycyjne metody wyrobu twarogu – mówi Forum Mleczarskiemu Biznes Mateusz Pawlik, Kierownik Portfolio Produktów ds. Serów Świeżych w Tetra Pak. – Robią to jedynie w ogromnej skali, zastępując operacje manualne rozwiązaniami automatycznymi. Prowadzi to do prostego wniosku, że produkcja twarogów ekologicznych, począwszy od etapu zaszczepiania mleka w kotle, aż do formowania i porcjowania twarogu nie musi różnić się od strony „sprzętowej” od produkcji twarogu przemysłowego. Znaczące różnice występują natomiast w organizacji łańcucha dostaw i zarządzania danymi.

– W Polsce za produkty bio uważamy przede wszystkim produkty certyfikowane, oznaczone unijnym logo produkcji ekologicznej, wytwarzane zgodnie ze strategią Komisji Europejskiej „od pola do stołu” (ang. „from farm to fork”). Od przetwórców mleka oczekuje się tutaj m.in. drobiazgowego śledzenia surowca już od momentu pozyskania go od rolnika prowadzącego gospodarstwo ekologiczne. Ważnym aspektem jest także zagadnienie rozdzielania warów oraz identyfikacja pochodzenia pojedynczych porcji twarogu – wylicza Mateusz Pawlik.

– Z pomocą przychodzą tutaj rozwiązania cyfrowe firmy Tetra Pak ze stworzoną na te potrzeby funkcjonalnością „Track and Trace”. Poważnym wyzwaniem stojącym wciąż przed producentami jest dostarczenie konsumentom wskaźników umożliwiających rzetelne porównanie „ekologiczności” czy inaczej „przyjazności dla środowiska” poszczególnych produktów. Ciekawym przykładem jest zaproponowany przez duńską sieć Colruyt Group wskaźnik Eco-Score stawiający sobie ambicję podejścia holistycznego uwzględniającego wszystkie aspekty wpływu na środowisko. Podstawą dla tej metodologii jest akwizycja i zarządzanie dużą ilością danych ze wszystkich szczebli łańcucha dostaw, a więc również z etapu produkcji serowarskiej. Linie technologiczne do produkcji twarogu firmy Tetra Pak oferują zintegrowane oprogramowanie Tetra Pak PlantMaster z pakietem Production Integrator klasy MES, który pozwala na gromadzenie niezbędnych danych w produkcji eko-twarogu.

 – Oprogramowanie to zawiera ponadto mechanizmy komunikacji systemami klasy ERP, metodologię pomiaru Całkowitej Efektywności Wyposażenia (ang. OEE Overall Equipment Effectiveness) oraz wbudowane skalowalne metody raportowania – wymienia Mateusz Pawlik, Kierownik Portfolio Produktów ds. Serów Świeżych w Tetra Pak.

Ostatnie wiadomości o firmie