1. Aktualności
  2. Polska

Tetra Pak i Stora Enso łączą siły, by potroić możliwość recyklingu kartonów po płynnej żywności w Polsce

Źródło: Tetra Pak
Autor: Janusz Górski
tetra pak

W ramach współpracy, która była poprzedzona kompleksowym studium wykonalności, w zakładzie produkcyjnym Stora Enso w Ostrołęce zostanie stworzona wielkoskalowa linia do rozwłókniania kartonów. Linia potroi roczną zdolność recyklingu zużytych kartonów po płynnej żywności w Polsce z 25 000 do 75 000 ton. Pozwoli to na recykling ich całego wolumenu w kraju, a także odzysk surowców z opakowań z innych państw, w tym Węgier, Słowacji, Czech.

Cała inwestycja wyniesie 29,1 mln euro. Stora Enso przeznaczy 17 mln euro na nową linię do rozwłókniania, która pozwoli odzyskiwać włókna celulozowe, podczas gdy Tetra Pak wraz z firmą Plastigram zainwestują łącznie 12,1 mln euro w budowę dodatkowej linii, która pozwoli na odzyskiwanie i osobny recykling polimerów oraz aluminium przy użyciu opatentowanej technologii separacji. Obie linie będą działać od początku 2023 r.

Oddzielone materiały będą wykorzystywane jako surowce o szerokim zastosowaniu. Włókna z recyklingu zostaną zintegrowane z tekturą z recyklingu Stora Enso. Oddzielone polimery i aluminium otrzymają nowe życie wchodząc w skład produktów takich jak plastikowe skrzynki i folie.

Inwestycja ma przyczynić się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie krajowym. Będzie również w pełni zgodna ze zbiorem inicjatyw „Europejski Zielony Ład”. Zebrane kartony po żywności płynnej będą zarządzane w sposób przyjazny dla środowiska, przy pełnym wykorzystaniu materiałów pochodzących z procesu recyklingu.

– Kartony po płynnej żywności nadają się do pełnego recyklingu. Obecnie są zbierane i przetwarzane na skalę, którą umożliwia infrastruktura zarządzania odpadami i recyklingu, ale naszym zdaniem można osiągnąć więcej. W całym łańcuchu wartości recyklingu poszukujemy rozwiązań pozwalających na poprawę sposobu recyklingu kartonów i opracowanie rozwiązania skutecznie poddającego recyklingowi wszystkie elementy opakowań, w tym polimery i aluminium. Dlatego jestem bardzo dumny z tej inwestycji, a także z mocnego partnerstwa ze Stora Enso, które umożliwiło ten postęp. Wspólne działanie jest kluczem do realizacji naszego głównego celu – rzeczywistości, w której wszystkie opakowania kartonowe po płynnej żywności są zbierane i poddawane recyklingowi, by nigdy nie stały się odpadami – powiedział Charles Brand, Prezes Tetra Pak na Europę i Azję Środkową.

– Stora Enso dostarcza materiały opakowaniowe produkowane z odnawialnych źródeł. Dzięki tej rozwojowej inwestycji możemy zmierzać w kierunku podniesienia stopnia recyklingu, kluczowego czynnika umożliwiającego działanie biogospodarki o obiegu zamkniętym. Cieszymy się, że możemy połączyć siły z firmą Tetra Pak. Stanowi to kolejny kamień milowy w drodze do w pełni cyrkularnej przyszłości, do której dążymy. Systemy zbiórki w UE wciąż ewoluują, a projekt ma potencjał, by zwiększyć wydajność w przypadku przyszłych nadwyżek – mówi Hannu Kasurinen, Wiceprezes Wykonawczy Działu Materiałów Opakowaniowych Stora Enso.

Ostatnie wiadomości o firmie