1. ABC Nabiału
  2. E-dodatki
  3. Konserwanty
  4. E-200 Kwas sorbowy i jego sole

E-200 Kwas sorbowy i jego sole

Występowanie

Naturalnie występuje w owocach europejskiej jarzębiny.

Formy chemiczne

Kwas sorbowy: E 200,

Kwas sorbowy w postaci soli potasowej (E 202) oraz wapniowej (E 203).

Mechanizm działania

Polega na hamowaniu aktywności enzymów pleśni i drożdży. W przypadku bakterii (oprócz bakterii kwasu mlekowego) jest nieskuteczny. Najlepiej działa w żywności kwaśnej i lekko kwaśnej o pH 3-6. Jego działanie konserwujące wzrasta m.in. w obecności soli kuchennej i cukru.

Potencjalne zagrożenia

Generalnie uważa się, że jest nieszkodliwy dla zdrowia, choć często powoduje reakcje alergiczne tj. kontaktowe zapalenie skóry, rumień oraz inne podrażnienia skóry, astmę. Przypadki te dotyczą głownie kontaktu bezpośredniego ze skórą, natomiast rzadziej po przyjęciu doustnie, prawdopodobnie ze względu na szybki rozkład metaboliczny w organizmie człowieka.

Może wywoływać podrażnienia skóry oraz problemy behawioralne. Może być przyczyną alergii kontaktowej, astmy oraz kontaktowego zapalenia skóry, a także zapalenia spojówek u osób noszących soczewki kontaktowe.

Nie udowodniono, że jest alergenem pokarmowym, lecz może szkodzić niektórym osobom chorującym na pokrzywkę przewlekłą. Nie wykazano działania teratogennego i kancerogennego.

Zastosowanie w przemyśle

Dżemy i galaretki niskocukrowe, kandyzowane lub lukrowane owoce i warzywa, polewy, serniki, owocowe nadzienia do ciast, gnocchi ziemniaczane, nadzienia do makaronów nadziewanych tj. ravioli, polenta, chleb pakowany krojony i chleb żytni, pieczywo cukiernicze, sery niedojrzewające, sery dojrzewające pakowane, w plasterkach, krojone oraz przekładane, sery serwatkowe pakowane, w plasterkach, krojone oraz przekładane, sery topione, produkty serowe niedojrzewające, dojrzewające oraz topione, białkowe analogi serów, margaryny o zawartości tłuszczu poniżej 60%, mrożone pizze, produkty mięsne poddane obróbce cieplnej, fermentowane produkty mleczne bez dodatków smakowych i substancji aromatyzujących, stosowany na powierzchnię świeżych nieobranych owoców cytrusowych, suszone owoce, warzywa w occie, oleju, solance, oliwki, przetwory owocowe i warzywne - w tym przetwory na bazie wodorostów morskich, auszpik (galareta) i sosy na bazie owoców.

Grupa:  Konserwant

Funkcja: Substancja konserwująca oraz substancja utrzymująca wilgotność

Szkodliwość:  Bezpieczny

Dopuszczalne spożycie: dzienne dopuszczalne spożycie wynosi 25 mg na kilogram masy ciała